– Министарство је за подстицаје издвојило 120 милиона динара за подстицаје, а јединице локалне самоуправе моћи ће подстицајима државе да добију до 90 одсто укупне вредности пројекта. Очекујемо да ће најмање 20 објеката добити нове соларне електране којима ће задовољити део својих потреба за енергијом. Овиме желимо да подстакнемо локалне самоуправе да више улажу у зелену енергију, да смањују издатке за енергију, али и доприносе здравој животној средини – рекла је министарка поводом расписивања јавног позива.
Она је прецизирала да за једну соларну електрану снаге до 50 киловата субвенције могу ићи до максималних седам милиона динара, а јавни позив се односи на објекте попут школа, вртића, спортских центара, зграда општина, установа културе и социјалне заштите.
– Посебан статус смо предвидели за најнеразвијеније јединице локалне самоуправе, којима ће целу инвестицију платити Министарство, а оне које су препознате по високом загађењу ваздуха могу кандидовати два објекта, на пример школу и дом здравља – навела је Ђедовић Хандановић.
Пријаве на јавни позив који се је данас расписан и спроводи се преко Управе за финансирање и подстицање енергетске ефикасности, у саставу Министарства, трајаће до 8. новембра 2024. године. Списак градова и општина који ће добити подстицаје за соларне електране на јавним објектима биће објављени половином новембра.