Након навода да је Србија била на корак од укидања платформе за резервацију смештаја Букинг, министар туризма Хусеин Мемић објаснио је за ТВ Прва о чему се тачно ради и који су наредни кораци.
Србија бележи озбиљне резултате у области туризма и најновији подаци показују да Србија од туризма зарађује око 1,86 милијарди евра што је историјски резултат Министарства туризма и омладине, навео је Мемић и додао да би резултат био бољи да нема “сиве економије”.
У томе и јесте, наводи, проблем са платформом Букинг (Боокинг), који је актуелан већ неко време. Питање које се намеће у недељама за нама јесте, да ли ће ова платформа наставити са радом у нашој земљи.
“Сви у нашој земљи морају пословати по закону. Неколико пута смо покушали да разговарамо са представницима Боокинг-а, долазили су и разговарали смо. Покушали смо да их уведемо у законске оквире наше земље. Они оглашавају нелегалне кориснике који остварују приходе од више милиона евра у нашој земљи. Букинг је тужила и Шпанија и Русија и друге земље, није то проблем само код нас, а Европски парламент је у мају донео једну одлуку – да Букинг мора пословати у складу са законом у земљама чланицама ЕУ. Верујем да ћемо у недељи која је пред нама писати Европској комисији, како бисмо затражили оно што желимо, а то је да покушамо да нашу регулативу спроведемо на тој светској платформи”, говори Мемић.
Он је истакао и да су предузете мере и да се планирају састанци како би се решила ситуација.
“Писали смо Европској комисији, надамо се да ћемо са представницима Букинг ступити у контакт. Оно што сам замолио – наш циј је да будемо део овог договора који је ЕУ спровео са Букингом. Уложићемо све напоре да и Србија буде као претприступна чланица, део овог договора. Људи који послују са Боокинг-ом знају да они наплаћују 20% пореза, међутим, коме наплаћују тај порез, куда иду те виртуелне картице? То су нека од питања”, рекао је Мемић.
ало.рс