Недавање мигавца приликом скретања или престројавања постало је толико чест прекршај на путевима Србије да се може сматрати најучесталијим саобраћајним прекршајем. Питање је да ли возачи то чине несвесно или је то одраз њихове бахатости, али оно што је сигурно јесте да ово понашање постаје симбол саобраћајне (не)културе у Србији.
Чини се да већи део возача у Србији давање мигавца доживљава као гест добре воље, уместо као обавезу која носи са собом новчану казну. Како истичу у Министарству унутрашњих послова Србије, недавање мигавца је саобраћајни прекршај који се санкционише, иако „није приоритет у контроли.“
Недавање мигавца, међутим, није само непријатност за друге учеснике у саобраћају; оно може изазвати опасне ситуације и допринети саобраћајним несрећама. Возачи мотоцикала, на пример, често зависе од јасних сигнала других возача како би проценили ситуацију у саобраћају, а изостанак мигавца може довести до неспоразума и опасних ситуација.
Закон јасно прописује да возач не сме започети било коју радњу возилом у саобраћају на путу, као што су укључивање у саобраћај, промена траке, скретање, обилажење и друго, пре него што обавести друге учеснике у саобраћају, дајући прописане знакове показивачима правца.
Саобраћајна полиција наглашава да иако се често фокусира на прекорачење брзине и управљање под утицајем алкохола, па иако су ово озбиљни проблеми, неправилно коришћење мигавца оставља свој траг у саобраћајним ситуацијама.