Када рачуни за комуналије дођу за наплату, многи грађани крену да издвајају новац како би ту обавезу што пре испунили и не би са кашњењем имали касније других проблема.
Ипак, дешава се наравно да се некада новац мора издвојити за неке друге ствари, народски речено ако нешто “искрсне”, па се на комуналије “заборави”.
Многе у том случају занима шта се дешава са застарелим рачунима и како са истима функционише њихово намиривање, што покушава да објасни један адвокат на друштвеној мрежи ТикТок.
– Најпре је битно рећи шта се све сматра комуналним услугама, а ту спадају мобилна и фиксна телефонија, струја, одношење смећа, водовод и канализација, мобилни оператери итд. Законом о облигационим односима је прописано да потраживања комуналних услуга застаревају у року од годину дана, а рок застарелости почиње тећи од дана доспелости рачуна за плаћање – навео је.
@sloviclaw.rs #onthisday
Додаје да је у пракси чест случај да извршитељи набројаних комуналних услуга потражују плаћања чак и по застарелим налозима, у ком случају оштећени грађани могу да уложе приговор застарелости.
Постоје такође и ситуације када дуг поново може да постане важећи, примера ради ако неки мобилни оператери, односно њихови правни заступници, покушавају да обману дужнике иако је прошло годину дана.
Потрошачи нису у обавези да чувају приспеле рачуне и копије уплатница. Такође, у случају спора то може да представља озбиљан проблем, па се саветује свим потрошачима да ипак чувају све пристигле рачуне тј. доказе како касније не би себи стварали веће проблеме.
еспресо/