четвртак, новембар 14, 2024
Početna » Пазите кога пуштате у кућу, нова превара кружи Србијом: Представе се као мајстори, а онда вас ”ОДЕРУ”

Пазите кога пуштате у кућу, нова превара кружи Србијом: Представе се као мајстори, а онда вас ”ОДЕРУ”

Према његовим речима, муштерија којој су потребне мајсторске услуге позове број који је нашла на сајту или у огласу и наводни мајстор дође да погледа квар

Интернет или смс преваре постале су готово свакодневне у Србији, међутим преваранти су нашли још један начин како да отму новац грађанима. Како је за портал МОНДО испричао Дејан Гавриловић из удружења „Ефектива“ постоје наводни мајстори који на позив дођу у дом потрошача и на превару им узму од 3.500 до 4.000 динара.



„Појавила се нова ‘фора’ коју су нам потрошачи пријављивали последњих два, три месеца. Ради се о томе да преваранти направе сајт на коме напишу да пружају мајсторске услуге. Тај сајт има само најосновније ствари, неку слику, наводе да се врше поправке и број телефона. Нема ни која је фирма, ко је предузетник, адреса, матични број, ПИБ, нема ништа. Дешава се да дају и огласе“, рекао је Гавриловић.

Према његовим речима, муштерија којој су потребне мајсторске услуге позове број који је нашла на сајту или у огласу и наводни мајстор дође да погледа квар.

„Тад наводни мајстор, ако поправка квара реално кошта 100 евра, каже да кошта 200.000 динара. Потрошач каже да неће да поправља за тај новац, а наводни мајстор тражи да му се плати долазак по цени од 3.500 динара. Неки траже и 4.000 динара. Значи, наводни мајстор свесно иде на то да муштерија не пристане на поправку и да заради 3.500 или 4.000 динара за долазак“, објаснио је Гавриловић.

Истакао је да је реч о доброј своти новца ако дневно оде код двоје, троје људи и да се не ради ни о каквом мајстору већ о превари. Открио је које су им преваре грађани пријављивали.

„Јавио нам се потрошач који је рекао да је имао неки квар на водоводним цевима и да је дошао наводни мајстор коју ми је рекао да поправка кошта 100.000 динара. Такође нам се јавио потрошач ком је наводни мајстор тражио 250.000 динара за поправку климе. Кад га је одбио, наводни мајстор је тражио да му плати долазак. Такође је један наводни мајстор тражио 150.000 динара за сервисирање климе. Вероватно има и много више примера него је људе срамота да нам пријаве, а такође вероватно има и оних који нису свесни да су преварени“, казао је он.

Како грађани да провере да ли се ради о превари?

Напоменуо је да је веома важно да грађани провере особу пре него што је пусте у кућу и објаснио је на који начин то могу да учине.

„Ако нађу број телефона на огласима, бандери, сајту, прво треба да траже податке о фирми од особе која наводи да је мајстор. Треба да провери да ли та фирма, предузетник или доо уопште постоји. Треба да провери да ли има матични број, ПИБ, да ли фирма, предузетник или доо уопште постоји у Агенцији за привредне регистре. Додајем да људи такође не треба да уговарају услуге или да купују од фирме или предузетника који је у блокади. У том случају ако дође до преваре потрошач ништа неће моћи да наплати, чак ни преко суда јер је рачун у блокади“, закључио је разговор за МОНДО Дејан Гавриловић из удружења „Ефектива“.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept