То је, између осталог, и један је од најучесталијих видова преваре којим се продавци половних аутомобила служе. Срећом, уз неколико трикова купац може лако открити да је на возилу које жели да купи километража враћена.
Куповина половног аутомобила је попут мачке у џаку: преваранти прећуткују кваровe, маскирају оштећења лимарије и враћају километражу, тако да купац често ни не може да процени да ли је аутомобил вредан куповине или не. За процену кварова и откривање проблема са лимаријом најбоље би било возило прегледати са мајстором, док је враћање километраже некада могуће утврдити и самостално.
ОВИ ЗНАКОВИ МОГУ УКАЗИВАТИ НА ВРАЋЕНУ КИЛОМЕТРАЖУ
Приликом куповине „половњака“ са малом пређеном километражом, нарочито уколико је он стар више од 5 година, посебно би требало обратити пажњу на делове ентеријера, премда они могу открити колико се аутомобил заиста користио. Добро прегледајте мењач и кожицу око мењача, волан и тастере на командној табли, јер су то делови који се приликом вожње свакодневно користе.
Погледајте и у ком је стању појас за везивање, да ли је (и у којој мери) похабано седиште возача, као и колико је оштећена ручка за отварање, односно затварање врата. Стварну учесталост коришћења и километражу могу открити и небо аутомобила као и платнени панели са унутрашње стране врата, као и држачи за лактове између седишта возача и сувозача, преноси портал АутоЊуз.
КАКО ИЗРАЧУНАТИ РЕАЛНУ ПРЕЂЕНУ КИЛОМЕТРАЖУ ЗА ВОЗИЛО АКО ЗНАМО ЊЕГОВУ СТАРОСТ
Да посумњају у број пређених километара возачи би требало и уколико је возило исувише старо, а бројач приказује непропорционално мали број километара. По процени експерата, просечно возачи са својим четвороточкашем пређу између 15 и 20 хиљада километара, а значи, ако је на бројачу мање од 75 хиљада километара, аутомобил је стар 5 година – постоји разлог за неповерење.
-Наравно, требало би узети у обзир све околности. Можда је аутомобил вожен само по малом месту, где је једноставно немогуће проћи тај број километара на годишњем нивоу, или је коришћен само у летњем периоду када је вожња лакша због бољих услова на путу. Свакако, уколико приметите да је број пређених километара мањи од просека, власника би требало да испитате о историји коришћења аутомобила, саветују аналитичари.
СЕРВИСНА КЊИЖИЦА МОЖЕ ДОСТА ТОГА ДА КАЖЕ
Још један начин да се провери пређена километража аутомобила јесте увидом у сервисну књижицу возила. Сервисери након сваког сервиса возила у њу уписују све компоненте које су биле замењене или репариране, као и пратећи податак – на колико пређених километара је тај сервис одрађен. Ово је и директан доказ да је аутомобил редовно одржаван, а може се испратити и промена киломтераже кроз време.
Уколико власник возила одбије да вам покаже сервисну књижицу, то би требало да буде „црвена заставица“ и показатељ да је возило или нередовно одржавано, а самим тим вероватно и у лошем стању, или да је са подацима које аутомобил складишти у себи спроведена нека малверзација. Свакако, приликом куповине аутомобила требало би добро се упознати са свом документацијом и извршити проверу код сервисера, како не бисте бацили новац.