Немачкој озбиљно недостаје особље за негу пошто се број особа којима је она потребна скоро удвостручио у последњих неколико година. Истовремено, број неговатеља расте знатно спорије.
Информације је доставило министарство рада на захтев посланика десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) Ренеа Шпрингера (Ренé Спрингер) и доступне су агенцији ДПА.
Многи радници у сектору неге су мигранти, док АфД жели значајно да ограничи имиграцију. Стручни савет за интеграцију и миграције проценио је да су 2022. око 30 одсто радне снаге у области бриге о старијима биле особе мигрантског порекла.
У Немачкој је 2015. било 2,9 милиона људи којима је била потребна нега, а до краја 2023. било их је 5,6 милиона.
Истовремено, број запослених у болницама и установама за негу старијих, који доприносе државном систему социјалног осигурања, порастао је са око 1,5 милиона на само 1,85 милиона, односно за око 23 одсто.
Подаци такође показују да је све теже попунити радна места у болницама и домовима за негу, упркос повећању броја незапослених медицинских радника и неговатеља.
Према подацима Савезне агенције за запошљавање, у октобру је пријављено око 34.000 слободних радних места у сектору неге.
У просеку, сада је потребно три четвртине године, 269 дана, да се попуни једно радно место у болничкој нези, док је 2015. требало 136 дана. У области неге старијих, тај период је у октобру био још дужи – 296 дана, док је 2015. просечно трајао упола краће, 152 дана. Прошле године, стање се додатно погоршало.