Светски дан детета или Међународни дан детета је годишњи међународни догађај који се слави 20. новембра. Установљен је од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1954. године са циљем да се у свим државама слави истог дана.
Осмишљен је да промовише међусобну интеракцију и разумевање међу децом и добробит деце у свету. Овај дан се обележава и да би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.
Дечја права су утврђена Конвенцијом о правима детета, усвојеном од стране Генералне скупштине Уједињених нација 1989. године, а коју су ратификовале 193 земље.
Основни принципи Конвенције су:
право на живот, опстанак и развој,
најбољи интерес детета,
право на партиципацију
право на недискриминацију
Несумљиво је да је током времена положај детета у значајној мери унапређен, нарочито у области здравствене и социјалне заштите и образовања. Ипак, пред свима нама, не само родитељима и запосленима у образовним институцијама, још увек су важни задаци: спречавања насиља над децом и дискриминације, обезбеђивање равноправних услова за живот, ефикаснију здравствену заштиту, социјално благостање, доступно квалитетно образовање, додатну подршку, игру и дружење.
Овом последњем дали смо посебан акценат 20. новембра, верујући да управо у игри, тој примарној дечијој активности, лежи највећа радост.
„Детету мало љубави треба, да срећно расте, да гради свет, никад му немој сасећи крила, подржи сваки његов лет“ .