Početna » Нови Закон о енергетици уводи динамичне тарифе код обрачуна струје: Ево шта оне представљају

Нови Закон о енергетици уводи динамичне тарифе код обрачуна струје: Ево шта оне представљају

Искуства земаља које имају ове динамичне тарифе показују да би оне могле да помогну многим домаћинствима да уштеде новац на рачунима за струју

Нови Закон о енергетици, после 30 година доминација црвене и зелене, уводи динамичне тарифе код обрачуна струје, новотарију која је плод усаглашавања Србије са европском регулативом. Та новотарија није баш јасна ни грађанима држава чланица ЕУ, што показује и анкета Федерације потрошачких организација ВЗБВ, по којој чак 80 посто Немаца не зна шта значе “динамичне тарифе” иако код њих примена ове нове категорије почиње од 1. јануара 2025. године.



Наиме, чак 53 одсто испитаника није чуло за концепт, а додатних 26 одсто јесте, али није могло да објасни његово значење, што упућује на закључак да мора да се интензивира едукација потрошача, посебно у делу који се односи формирање цена. О каквој важној промени се ради показује и Анализа немачке фирме ТАДО, која је показала да су у првих шест месеци 2024. године купци са динамичним тарифама у Европи плаћали струју и до 34 одсто мање него што је била просечна цена на Европској енергетској берзи (ЕЕX).

За разлику од Немаца, који нису у великом броју обавештени о динамичним тарифама и имају мали рок да се едукују, грађани Србије не треба да брину јер одлазак црвене и зелене тарифе неће у историју од Нове године, већ када се за то стекну и технички, регулаторни и тржишни услови.

Тако бар за “Блиц Бизнис” кажу из Министарства рударства и енергетике након што је направљен корак законском регулативом и објашњавају значење и предности ове новине.

– Динамичне тарифе за електричну енергију значе да се цена електричне енергије, коју плаћа купац, мења у одређеном периоду у зависности од понуде и тражње. У зависности од могућности примене, ове промене могу бити по данима али и по сатима у оквиру једног дана. Овај систем помаже уравнотежењу употребе енергије и подржава мрежу подстицањем корисника да пребаце потрошњу на мање оптерећене периоде. Предуслови за увођење променљиве цене су стварање одговарајућих регулаторних, тржишних и техничких предуслова. Примера ради, за праћење промена цена неопходно је обезбедити доступност информација о промени цене електричне енергије, а за управљање потрошњом коришћење таквих погодности и уштеда неопходни су паметно бројило и дигитализована мрежа. Стога је први задатак стварање одговарајућих регулаторних, тржишних и техничких предуслова у које спада и дигитализација мреже и постављање дигиталних бројила-објашњавају за Блиц Бизнис” из Министарства рударства и енергетике.

Пошто тих услова још увек нема, пре свега оних који се односе на паметна бројила,држава ће предузети одговарајуће мере да се они у што краћем року обезбеде.

-У овом тренутку, удео паметних бројила на мрежи је 16 одсто, што је више него у неким од развијених земаља Европе. У претходних годину дана уграђено је 522.000 бројила уз подршку ЕУ, а обезбеђена су средства за још 665.000 бројила. Закон је отворио могућност за учеснике на тржишту, паралелно ће се спроводити стварање одговарајућих регулаторних, тржишних и техничких предуслова где је и на самим учесницима на тржишту да препознају интерес за закључивање уговора са променљивом ценом.Свакако је ту најважнија улога снабдевача да своју пословну политику прилагоде и у њу уграде овај модел уговора. Очекујемо да ЕПС, као компанија у власништву државе, размотри најбоље опције за грађане и привреду, али и за функционисање енергетског система-наводе из Министарства рударства и енергетике за “Блиц Бизнис”.

Искуства земаља које имају ове динамичне тарифе показују да би оне могле да помогну многим домаћинствима да уштеде новац на рачунима за струју. Посебно су профитирала домаћинства са електричним аутомобилима, топлотним пумпама и батеријама, јер ови уређаји се без проблема могу укључити када струје има превише, и на тај начин делују као складишта енергије.Ипак, потрошачке организације у Европи, посебно у Немачкој, истичу да су многе динамичне тарифе недовољно јасне у делу који се односи на формирање цена, што отежава поређење за потрошаче. Зато су позвале да се уведу тарифе које укључују горњу границу цена како би се потрошачи заштитили од превеликог повећања цена.

Да ли ће ту праксу увести и Србија, за сада је неизвесно, али оно што јесте извесно, то је да је Србија одшкринула врата за улазак у свет динамичних тарифа а док их не отвори, на сцени ће и даље бити постојећи систем који има променљиву цену у току дана (виша и нижа).

– Тај систем уважава дневну динамику система на основу производње, понуде и потражње, али је тренутно у виду административно одређених тарифа (виша и нижа тарифа, зелена,плава,црвена зона). Новина је, дакле, да се законом препознаје динамичка тарифа која се прилагођавања новим реалним тржишним условима и стању система – објашњавају у Министарству рударства и енергетике за “Блиц Бизнис”.

Еспресо



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept