Početna » Опрезно са парфемима: Многи садрже хемикалију која може бити штетна по здравље, а налази се и производу који свакодневно користимо

Опрезно са парфемима: Многи садрже хемикалију која може бити штетна по здравље, а налази се и производу који свакодневно користимо

Многи парфеми садрже потенцијално штетну хемикалију познату као фталате, која помаже да мириси трају дуже.
Ризици које фталати (као што су ДЕХП, ДБП, ДИБП и ББП) представљају за децу већ су довољно добро документовани, а одређени облици ове хемикалије забрањени су у дечјим играчкама у САД-у. Међутим, у САД-у не постоје таква ограничења за њихову употребу у парфемима и другим производима за негу, попут шампона и сапуна, пише Футурисм.



Дакле, на потрошачу је да их избегава кад год је то могуће. Када је реч о Европској унији, Комисија је забранила употребу фталата у дечјим играчкама за децу до три године, док је њихово коришћење забрањено у козметичким производима. Ипак, нису сви фталати забрањени, али постоји регулација у погледу тога колико фталата производи могу садржати.

„Препоручујем потпуно избегавање додатих мириса – у парфемима, мирисним лосионима и шампонима, чак и мирисним детерџентима и антиперспирантима“, рекла је за Тхе Wасхингтон Пост Андреа Горе, професорка фармакологије и токсикологије на Универзитету Тексас у Остину.

Литература о изложености фталатима – посебно међу децом – је забрињавајућа. Хемикалија се сматра ендокриним дисруптором, што значи да омета способност тела да производи и регулише хормоне. То изазива велике ризике у развоју деце. У једној студији истраживачи су повезали вишу концентрацију фталата у урину са 25% повећаним ризиком од понашања повезаних са АДХД-ом код адолесцената.

Али недостаци нису ограничени само на децу. Фталати су такође повезани са кардиоваскуларним болестима код одраслих. Студија на одраслим женама илустровала је готово тренутне предности избацивања козметичких производа који садрже фталате: након само 28 дана без фталата, учеснице су показале не само смањену концентрацију фталата у урину, већ и запањујуће смањење гена повезаних са раком дојке.

Неки тврде да нема довољно података који би доказали да узрокују негативне ефекте код људи. Међутим, спроведени су опсежни тестови на животињама и то је, према професорки Горе, више него довољно доказа. „Ако хемикалија има ефекат на ендокрини поремећај код животиња, постоји изузетно велика сигурност да је то случај и код људи“, додала је. „Хормони ендокриног система су структурно и функционално слични, ако не и идентични.“

Ипак, можда постоји аргумент о томе требамо ли се фокусирати на фталате у парфемима када је толико много производа – од кеса за смеће до детерџента за прање веша – „намирисано“ тим стварима. Пуно пластике се такође прави са овом хемикалијом, јер је чини мекшом и флексибилнијом.

Без обзира на то, избацивање фталата из употребе не мора значити одрицање од парфема, сапуна и свих осталих мирисних производа. Постоје алтернативе без фталата, а можете смањити своју изложеност на друге начине, на пример избегавајући ултрапрерађену храну. Фталати се такође користе у пластичним посудама за храну, па је избегавање загревања оброка у њима још један начин да се смањи ризик.

„Искрено је тешко не узети у обзир све изворе потенцијалних ендокриних дисруптора и стога мислим да бисте се, како бисте сачували разум, требали фокусирати на промене које су одрживе за ваш стил живота и ресурсе“, рекла је Ребека Јеун, ендокринолошкиња са Универзитета Лоуисвилле Хеалтх.

најзена.ало.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept