Свети апостол Андреј Првозвани био је апостол Цариграда и Русије, али и патрон руског царства и дома Романових.
Проповедао је хришћанство свуда по свету, а мучки је страдао, разапет на косом крсту, током проповедања хришћанства. Богу се молио све до смрти.
Током живота је исцељивао болесне, а његове чудотворне мошти су многима помогле.
Дан Светог апостола Андреја Првозваног много Срба празнује као крсну славу, чак и београдска општина Вождовац и дом Карађорђевића.
Према народном веровању, Свети апостол Андреј Првозвани је умео да разговара са великим животињама и да их покори, па се сматра њиховим заштитником.
Некада су мечкари славили Андријевдан, јер се сматра да медведе кроти као псе, те да јашући једног путује светом.
На данашњи празник је лов на медведе строго забрањен, а према старом хришћанском предању, ове звери током његовог празника не нападају људе.
Осим тога, православци на дан Светог апостола Андреја Првозваног никако не једу кукуруз, већ га треба дан раније скувати за медведе, а спрема се и колач, мечкина побојница, како медвед не би клао стоку.
Некада давно су деца рано ујутру мечкину побојницу носила на „мечкина места“.
У Шумадији се не штави кожа, нити се било шта са њом ради, а у Хомољу не ради се ништа са одећом – да је мечке не би поцепале. Због тога ни данас, у „модерна времена“ не би требало прати, пеглати, ушивати, нити радити било шта са одећом.
Воденичари скупљају прилоге у брашну, од кога праве „хлеб за мечку“, за који тврде да остаје свеж годину дана.
Подсећамо, у току је Божићни пост који траје 40 дана, па трпеза коју припремате за данашњи празник обавезно мора бити посна.
(Телеграф)