Наше тело не препознаје популарну синтагму „није ми ништа“, којом покушавамо себе да убедимо да се довољно добро осећамо да бисмо наставили по старом, без обзира на запушен нос, бол у грлу, „балон“ у глави…
Одмор, првенствено, омогућава телу да усмери своје ресурсе на борбу против инфекције. Кроз физички одмор, смањује се стрес који трпи наш имунолошки систем, омогућавајући му да се боље фокусира на неутрализацију узрочника болести и скраћивање трајања болести.
Осим тога, мировање има кључну улогу у спречавању потенцијалних компликација. Активности које укључују физичке напоре могу додатно оптеретити организам који већ покушава да се избори са болешћу, па се тако повећава ризик од погоршавања симптома, суперинфекција или дуготрајнијег опоравка.
Брзина оздрављења је, такође, повезана са одговарајућим одмором. Када се одморимо, смањујемо оптерећење тела и омогућавамо му да ефикасније обнавља оштећене ћелије, чиме се убрзава процес регенерације. Ово важи и у случајевима када симптоми нису много изражени.
На крају, савет за мировање и остајање код куће док смо болесни није само општа препорука, већ и стратешки корак који, не само да помаже организму да се носи са изазовима болести на оптималан начин, већ и спречава ширење заразе у колективима, градском превозу, продавницама и другим местима где се окупља већи број људи.