Početna » Šta treba znati pri kupovini motornih ulja ?

Šta treba znati pri kupovini motornih ulja ?

Tržište nudi veliki izbor motornih ulja , što nam stvara poteškoću pri izboru, posebno kada ne možemo da nabavimo ulje koje proizvođač motora preporučuje. Zato moramo znati protumačiti oznake na etiket ambalaže i odabrati adekvatno ulje : Na etiketi se nalaze podaci o sledećim karakteristkama :




1. Vrsti motornog ulja :
Podela prema vrsti motornih ulja izvršena je na osnovu vrste baznih ulja od kojih su motorna ulja
izrađena. Tako imamo:
• Mineralna motorna ulja;
• Sintetička motorna ulja
• Polusintetička motorna ulja

Koja je razlika između mineralnih, polusintetičkih i sintetičkih ulja?
– Mineralna motorna ulja su izrađena iz naftnih rafinata. Poseduju pristupačnu cenu.

– Sintetička motorna ulja su izrađena hemijskom sintezom različitih komponenata putem različitih tehnoloških postupaka. Imaju bolje osobine u pogledu isparljivosti, termičke stabilnosti i mazivih osobina od mineralnih motornih ulja, duži interval zamene, ali su i skuplja a i teže se sjedinjavaju sa aditivima. Imaju skuplju cenu od mineralnih motornih ulja, ali su i kvalitetnija.

– Polusintetička motorna ulja predstavljaju smešu sintetičkih i mineralnih ulja, odnosno, kompromis u pogledu kvaliteta i cene između mineralnih i sintetičkih motornih ulja.

Koje su prednosti upotrebe sintetičkih ulja?

Motorna ulja koja su izrađena od sintetičkih baza imaju bolju termičku stabilnost u odnosu na mineralna i polusintetička ulja (manji je gubitak ulja), bolje hlade motor, bolje podmazuju motor, pogotovo prilikom “hladnog” starta, jer je kraće vreme potrebno da ulje dođe do svake tačke podmazivanja, bolje se motor ispira što je naročito značajno kod savremenih motora koji imaju viši stepen kompresije, a i period zamene im je duži u odnosu na mineralna i polusintetička ulja.

Najčešće pitanje koje postavljamo :Možemo li mešati mineralna i sintetička motorna ulja? Nikada se ne smeju mešati mineralna i sintetička ulja!

2. Viskoznosti motornog ulja po SAE klasifikaciji :
– Oznake SAE 5W-30 , SAE 5W-40 , SAE 10W-30 i sl.,  nam govore da se radi o multigradnom , više sezonskom ulju koje se može koristiti i zimi i leti .
Ako ulje imamo oznake SAE 5W, SAE 10W, SAE 20W,SAE 30W ili SAE 10, SAE 20,SAE 30 i sl. znači da se radi o monogradnom ulju koje se može koristiti ili samo leti ili samo zimi .

3. Kvalitetu motornog ulja po:
– API klasifikaciji ,gde prefix S označava ulje namenjeno benzinskim a prefix C dizel motorima,
– ACEA klasifikaciji , gde abecedna slova označavaju :
1.A za benzinske motore putničkih vozila,
2.B-dizel motore putničkih vozila;
3. C-benzinski i dizel motori putničkih i lakih dostavnih vozila sa obradom izduvnih gasova;
4. E-dizel motori kod teških teretnih, građevnskih i poljoprivednih vozila i mehanizacije).

Ukoliko nismo sigurni u izbor , konsultovati prodavca ili distributera motornih ulja , i najbolja preporuka je da jednom izabrano ulje ne menjamo.

Savetodavac za mehanozaciju poljoprivrede
Miladin Vitorović


You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept