Кустос музеја Бојан Маринковић је наше ученике, по уводној речи и пројекцији филма о Тесли, провео кроз поставку, детаљно образлажући сваки експонат. У овој поставци, макетама и презентацијама у слици и речи, приказан је део Теслиних најважнијих патената, од укупно 300 и више, колико их је оставио човечанству.
Било да се ради о Теслином високонап. резонатном трансформатору, бежичном преносу ел.магнетних и радио таласа високофр.предајником са Лонг Ајленда (принцип рада не само радио и ТВ индустрије, већ и интернета, постхумно 1943.г. признат као Теслин, а не Марконијев патент), инд.мотору на наизм.струју који од тада, а и данас покреће светску индустрију, првој хидроелектрани на Нијагариним водопадима са Теслиним полифазним системом, даљинском управљању објектима радио сигналом, претечом и роботике из области електротехнике, машинским иновацијама или Теслиним духовним и уметничким узлетима и цртицама из његовог приватног живота, могли смо да се уверимо изнова да је генијалан ум нашег Тесле управо данас најактуелнији и уткан у сваку пору нашег свакодневног живота.
Многа, потпуно нова техн.решења, заснована на Теслиним проналасцима се тек имплементирају. 14 Нобеловаца је до сада већ применило његове патенте у својим награђеним дисертацијама, док је он сам никад није добио. Јер, како и он сам рече – ,,Садашњост је њихова, а будућност припада мени“ . И очигледно је да овај Теслин цитат није још временски сасвим заокружен.
Наша школа је у току 2023.г. објавила и ауторску песму о Николи Тесли, премијерно изведеној на Фестивалу науке прошле године
https://youtu.be/H6S-5_f5YS0?feature=shared
У наставку посете музеју, нашим ученицима је представљена и стална поставка изложбе о начину живота и материјалним траговима неолитских насеља винчанске културе у нашој околини – Медведњака и Селевца.
На ову тему, уз остале сегменте историје нашег града дуге око 7 миленијума, наша школа је урадила и промовисала ученички филм (трејлер награђен трећом реп.наградом) у току 2022.г., уз свесрдну помоћ Народног музеја и Историјског архива ,,Верослава Вељашевић“ из Смед.Паланке.