Početna » Уколико сте наручили пакет преко интернета,а нисте добили рачун – не морате да га платите: Ево како нас варају!

Уколико сте наручили пакет преко интернета,а нисте добили рачун – не морате да га платите: Ево како нас варају!

Јован Ристић из удружења „Ефектива“ говорио је о најчешћим преварама и како реаговати ако постанете жртва.

Превара путем интернета постаје све чешћи проблем у Србији, што потврђују и најновије акције полиције у којима је ухапшено пет особа осумњичених за продају фалсификоване робе.

Ово је отворило кључна питања о правима потрошача, посебно у вези са куповином на друштвеним мрежама. Немања Антић, економиста, и Јован Ристић из удружења „Ефектива“, у јутарњем програму Курир телевизије објаснили су како грађани могу заштитити своја права и шта да раде ако постану жртве преваре.




Без фискалног рачуна – нисте у обавези да платите

Немања Антић наглашава да је најважније знати своја права када купујете путем интернета, том приликом истакао је нешто што многи нису знали како каже:

– У складу са законом, свака трговина мора бити фискализована. Ми конкретно имамо ове електронске фактуре, држава нам то омогућава, неко може да шаље онај обични фискални рачун уз робу. Ако то не добијеш у складу са законом, ниси обавезан да платиш робу. Људи то масовно не знају, али ево, ми и овде користимо прилику превентивно да дамо савет грађанима, купцима. Дакле, уколико вам не стигне рачун од било кога, уопште немате законску обавезу да платите робу – тврди Антић.

Додаје да сваки сајт или продавница мора имати јасно назначене податке о фирми која води продају.

– У одељку О нама на сајту морате пронаћи податке о ПИБ-у, матичном броју и адреси фирме. Ако ти подаци не постоје, избегните куповину. Такође, проверите у Агенцији за привредне регистре да ли фирма послује легално и има ли блокаде рачуна – саветује Антић.

Шта да радите ако сте преварени?

Јован Ристић из удружења „Ефектива“ говорио је о најчешћим преварама и како реаговати ако постанете жртва.

– Људи се најчешће јављају када већ буду преварени. На пример, наруче један производ, а стигне им нешто потпуно друго, попут случаја где су наручене зелене чарапе, а испоручене мушке ципеле. Продавци тада често прекидају комуникацију и блокирају потрошаче на друштвеним мрежама – објашњава Ристић.

Додаје да је први корак забележити све релевантне информације.

– Уколико сте преварени, одмах направите скриншот свих порука и објава на друштвеним мрежама, нарочито на Инстаграму и Фејсбуку. Ти докази су кључни за пријаву полицији. Такође, саветујем грађанима да обавезно пријаве случај Одељењу за високотехнолошки криминал, иако су многе преваре мале вредности, па полиција не интервенише увек – наводи Ристић.

Како препознати сигурну продају на интернету?

Обојица саговорника истичу да је превентива кључна.

– Купујте искључиво од фирми које јасно наводе своје податке. Ако продавац не шаље рачун, то је први знак да није реч о легалној трговини – наглашава Антић.

Ристић додаје да је важно бити опрезан приликом куповине путем друштвених мрежа.

– Многи профили често мењају називе и телефоне, што отежава праћење. Постоје чак и црне листе продаваца, али оне очигледно нису довољне да одврате преваранте – каже он.



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept