Овом одлуком продавцима на пијацама и сличним објектима продужава се рок за усклађивање са новим фискалним моделом до 31. децембра 2025. године.
Уредба се темељи на члану 4. Закона о фискализацији којим се омогућава Влади да, у складу са специфичностима одређених делатности, изузме одређене категорије привредника од обавезе коришћења електронских фискалних уређаја. Конкретно, ова мера обухвата мале предузетнике који послују на пијацама, тезгама и сличним објектима, где примена нових технологија представља посебан изазов.
Одлука о продужењу рока донета је на основу анализе постојећег стања, која је указала на то да многи привредници у овој области још нису спремни да имплементирају електронску фискализацију. Главни разлог је специфичност њихове делатности, која подразумева рад у променљивим условима и често у простору без приступа инфраструктури потребној за електронске уређаје.
Извршни директор Пословног удружења Пијаце Србије Саво Дувњак каже да због специфичности делатности коју обављају и различитих услова рада на пијацама, продужење рока ће предузетницима који се на пијачним тезгама и сличним објектима баве продајом добара и услуга омогућити дужи рок за усаглашавање пословања са одредбама Закона о фискализацији.
“Пољопривредници који на пијачним тезгама продају сопствене пољопривредне производе, мале количине примарних производа животињског порекла, односно хране биљног порекла које служе за снабдевање потрошача, немају обавезу евидентирања промета преко фискалних каса”, наводи Дувњак.
Према речима продаваца, рад на пијаци подразумева временске и економске притиске.
„Обично се ујутру иде у набавку, процењује се колико ће се робе продати и по којој цени. До пола дана се већ ниво цена мора прилагодити, а ако роба не оде до поподнева цена се додатно спушта – све да би се избегао губитак. На пијаци нема простора за залихе, роба мора бити продата тог дана, иначе губи на вредности”, наводе продавци.
Осим флексибилности у цени, проблем за увођење фискалних каса представља и технолошка неприлагођеност фискалних уређаја за рад на отвореном, као и слаба технолошка писменост већине продаваца.
“Једна тезга обично значи да ту ради један човек који је истовремено набављач, продавац и менаџер. У ударним терминима, када је највећа гужва, ми морамо бити брзи. Купци су навикли да се цењкају и траже попусте за веће количине, али то фискализација онемогућава. У том хаосу није реално ажурирати цене у електронској каси и ускладити све са књиговођом”, истичу продавци.
Шта је циљ продужетка Уредбе?
Продужење рока фискализације за још годину дана, према објашњењу у Уредби, има за циљ да омогући лакше прилагођавање малим предузетницима, истовремено смањујући административне и финансијске притиске, пише Бизнис.рс.
Привредници на пијацама неће бити обавезни да до краја 2025. године користе електронске фискалне касе за евидентирање промета на мало, што ће им омогућити да наставе са радом без додатних трошкова и компликација.
“Поред смањења трошкова, ово ће помоћи очувању тржишта које традиционално обухвата велики број микро и малих предузећа, посебно у руралним и мање развијеним областима. Продужење рока пружа довољно времена за прилагођавање новим правилима, чиме се избегавају потенцијалне казне и компликације у пословању”, стоји у образложењу продужетка Уредбе.
Анализе Министарства финансија указују да ова уредба неће негативно утицати на буџет Републике Србије, с обзиром на то да је учешће фискалних обвезника из ове категорије у укупним приходима релативно мало. Напротив, олакшавањем услова пословања Влада настоји да подржи конкурентност малих предузетника и омогући им лакши прелазак на нови систем у будућности.
Додатно, смањење административних трошкова може индиректно повећати конкурентност домаћих производа на тржишту. Овај сектор традиционално игра кључну улогу у обезбеђивању приступачних цена за широке слојеве становништва.
Такође се наглашава да продужење рока не значи одустајање од фискализације, већ стварање повољнијих услова за њену имплементацију.
Привредници су позвани да користе додатно време како би се информисали и постепено прилагодили новим технологијама. Пореска управа и Министарство финансија најавили су додатне едукативне програме како би транзиција била што безболнија.