Први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали најавио је данас да ће од 1. јануара систем обрачуна зарада запослених у здравству бити промењен тако што ће аконтација за текући месец бити 50 одсто и нагласио да тако више неће бити никаквих нејасноћа у вези са обрачуном.
Мали је рекао за Тањуг да је тај обрачун до сада вршен на основу броја радних сати који се сваког месеца мења.
„Оно што је важно, од 1. јануара ми ћемо тај систем за запослене у здравству променити, тако да ће аконтација за текући месец бити де факто 50 одсто од плате. Тако да неће бити никаквих неразумевања и нејасноћа, али оно што ми је посебно важно због било какве сумње, нико никада није био закинут за динар своје плате, нити ће бити“, навео је Мали.
Објаснио је да се ту радило само о висини обрачуна аконтације и да је о томе већ разговарано са синдикатима.
„Настављамо разговоре и у понедељак наредне недеље. Дакле, ми ћемо тај систем побољшати и унапредити, тако да од 1. јануара неће бити таквих нејасноћа“, нагласио је Мали.
Навео је да је посебно важно за запослене у јавном сектору, али и у здравству, да ће од 1. јануара бити повећане плате за осам одсто.
„Имајући у виду да је висина инфлације негде 3,0-3,5 одсто, дакле у реалном износу настављамо са повећавањем плата, што је веома важно. Једна лепа вест за грађане Србије“, нагласио је Мали.
Подсетио је да се систем Искра за обрачун зарада запослених у јавном сектору примењује већ неколико година уназад и да преко њега више од 360.000 запослених прима плату преко тог система.
„И то је био један велики реформски захват који смо спровели. У претходних пар дана појавила се једна нејасноћа само код запослених у здравству око висине аконтације за текући месец. Наиме, систем обрачунава висину аконтације за текући месец на основу броја радних сати из прве половине тог месеца и то је оно што је била нејасноћа с обзиром да се број радних сати из месеца у месец мења“, нагласио је Мали.
Подсетио је да ће и минимална зарада такође бити повећана од 1. јануара за чак 13,7 одсто.
„Трећу годину заредом подижемо и минималну зараду. Тако да су то лепе вести за грађане Србије. Сачували смо макроекономску стабилност и још једанпут ово је веома важно за све запослене у здравству.
Додао је да се наставља са инвестицијама у здравству.
„За наредну годину, веровали или не да не погрешим, чак негде око пет милијарди евра су нам укупни буџети који су везани за здравство. Пре само 12 година били су две милијарде, дакле Србија се променила много више улажемо у наше здравство, много више улажемо у наше здравствене раднике и ми ћемо ту политику наставити и у будућности“, закључио је Мали.
Лончар: Мења се принцип обрачун аконтације
Министар здравља Златибор Лончар је рекао Тањугу да ће бити измењен принцип обрачуна аконтације зарада запослених у здравству.
„Када је реч о нашим запосленима у здравству, уз њихово образложење и разумевање Министарства финансија, њима много значи да то иде по другом принципу. И они су већ на првом састанку са Министарством финансија тај проблем решили, да то не иде тако, него да се подели на два пута у месецу“, рекао је Лончар и истакао да тог проблема више неће бити.
Како је рекао, ту се неће стати јер се настављају разговори већ од понедељка са представницима синдиката и са људима из Министарства финансија тај систем ће бити унапређен.
„Оно што је најбитније, не да нешто неће бити исплаћено – биће исплаћено све до једног динара, јер то су људи заслужили и то је циљ ове државе и председника да ти људи добију максимално колико је то могуће. За мање од 10,15 дана иде повећање плата од осам одсто за здравствене раднике, што је по мени једна од најлепших вести за људе који заслужују, који се боре сваки дан, 24 часа и који су се ухватили у коштац са неким стварима које нису могле да буду решене дуги низ деценија“, нагласио је Лончар.