Početna » ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА НЕ РАДИМО НА БАДЊИ ДАН: Ево на који начин можемо да прогласимо 6. јануар за нерадан дан

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА НЕ РАДИМО НА БАДЊИ ДАН: Ево на који начин можемо да прогласимо 6. јануар за нерадан дан

Влада Србије усвојила је Закључак којим се послодавцима у Србији препоручује да запосленима омогуће да не раде на Бадњи дан, с обзиром на значај Божића као верског празника који празнује већина грађана и потребе његовог прикладног празновања и обележавања, а имајући у виду значај Бадње вечери, као дела божићних празника. Како можемо да прогласимо 6. јануар за нерадан дан?

Подсетимо, послодавцима у Србији препоручено је да омогуће да на Бадњи дан не раде: католици и припадници хришћанских верских заједница које обележавају верске празнике по грегоријанском календару, 24. децембра 2024. године, саопштено је из Владе.



Такође се препоручује да православни верници који обележавају верске празнике по јулијанском календару не раде 6. јануара 2025. године.

“Блиц Бизнис” је раније разговарао са Ранком Савић, председницом Асоцијације слободних и независних синдиката која је подсетила да ће синдикат увек да подржи увођење нерадног дана.

– Мислим да би то и требало да се уради, али много је већи проблем од тога да ли је нешто нерадни или радни дан заправо непоштовање Закона јер многи послодавци терају раднике да на тај дан раде. Оно што је још горе, да им тај дан не плате са увећаном дневницом. Тако да, прво то би требало регулисати – сматра наша саговорница.

Према актуелном Закону, ако радите на Божић или неку други државни празник, имате право на увећање зараде од најмање 110 одсто од основице.

Шта је потребно да 6. јануар буде нерадан
– Најпре су потребне измене и допуне у Закону о раду јер је Министарство рада ресорно за те ствари. Влада би у том случају требало да донесе некакву уредбу или сличан документ којим би се тај дан прогласио за нерадан дан, па следи објављивање одлуке у Службеном гласнику рекла бих, али у сваком случају – рекла је Ранка Савић.

“Срби нису највећи нерадници”
На питање колико земље у Европи имају нерадних дана, односно где је Србија у поређењу са њима, наша саговорница одговара да смо ми земља са најмањим бројем нерадних дана.

– Ми смо међу државама са најмањим бројем радних дана у односу на земље Европске уније. Све оне приче како Срби само празнују и не раде су апсолутно нетачне, јер много више од нас празнују остале земље, примера ради, Немачка, Француска и Швајцарска – објашњава она.

Према њеним речима, скандинавске земље предњаче када је реч о слободним данима јер што је већи стандард, више се пажње посвећује запосленима, односно грађанима и њиховом задовољству живљења.

– Што је земља сиромашнија, у њој се више ради и мање се размишља о томе – наводи она.

У том контексту је направила паралелу са тим да све више земаља Европе уводи и скраћену радну недељу и шесточасовно радно време, што иде у прилог бризи о грађанима и њиховом садржајнијем животу, закључује Ранка Савић.

Радно и нерадно празновање
У Србији постоје празници који се обележавању обуставом рада као и они који се славе радно уз пригодне свечаности. Повод су друштвене или верске природе. Уколико датум државног празника падне за викенд, онда се званично обележавање пребацује за први радни дан после тога.

Постоје и празници који се у јавним институцијама и школама нашој земљи славе радно. То су Свети Сава (27. јануара), затим Дан сећања на жртве Холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату (22. априла), Дан победе (9. мај), Видовдан (28. јуна), као и Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату (21. октобра).

Закон о раду запосленима православне вероисповести прописује слободан дан за обележавање крсне славе. Верници других вероисповести такође имају слободне дане за велике празнике, с тим што за све важи правило да, уколико падне за викенд, нема преношења на први радни дан.

Нерадни дани у 2025. години
Ускоро нам почињу државни празници, односно нерадни дани. Први дан нове године “пада” у среду, а не ради се ни у четвртак 2. јануара. Божић је у уторак 7. јануара, тако да тог месеца имамо три нерадна дана. У фебруару такође имамо три слободна дана, за Дан државности и то „продужени викенд“ од 15. до 17. фебруара – јер ако један од датума када се празнују државни празници Републике Србије падне у недељу, не ради се првог наредног радног дана.

Подсетимо, и прошле године, Влада Србије дала је сличан предлог. Предложено је да 8. јануар буде нерадан.

блиц.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept