Početna » ЛЕКАРИ У ПРИПРАВНОСТИ: Нагли пад температуре изузетно је опасан

ЛЕКАРИ У ПРИПРАВНОСТИ: Нагли пад температуре изузетно је опасан

Посебан опрез се препоручује нервно лабилним особама, цереброваскуларним и срчаним болесницима

Нагле температурне осцилације од скоро плус 20 усред јануара, па до наглог пада за скоро 20 степени колико се у Србији очекује у петак, погађају 13 врсте болесника, а највише се одражавају на кардиоваскуларне и на психолошке, каже проф. др Миљко Ристић, кардиохирург, који апелује на ове пацијенте да остану код куће, придржавају се прописане терапије, смање унос масне, зачињене и слатке хране, и заслађених сокова.



Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) најављује пад температуре за петак, међутим, биометеоролошка прогноза, већ за данас, 9. јануар показује да се очекује погоршање биометеоролошке ситуације.

– Посебан опрез се препоручује нервно лабилним особама, цереброваскуларним и срчаним болесницима, а у другом делу дана и током ноћи и астматичарима. Од метеоропатских реакција могући су нервоза, несаница и болови у костима и зглобовима – наводи се у биометеоролошкој прогнози у којој се и учесницима у саобраћају саветује се повећана пажња.

Температурни скок од скоро 20 степени у плусу на Бадњи дан и на Божић, већ се одразио на здравствено стање грађана, поготово срчаних болесника и оних који пате од високог крвног притиска, што се видело и по звоњави телефона Хитној помоћи.

Само београдски Завод за хитну медицинску помоћ имао је 1.752 позива за 24 сата, а како је за “Блиц” објаснила др Ивана Стефановић из те установе, највише је било позива због високог крвног притиска, ниског крвног притиска, бола у грудима, дијареје, болова у стомаку…

Према њеним речима, на срећу, број интервенција није био нимало сразмеран броју позива, а узрок ових тегоба, поред времена, није имао толико везе са преједањем колико са утицајем сланих сарми и прасетине на крвни притисак.

Пад и раст температуре опасан за срце
С обзиром на то да Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) за петак најављује нагло захлађење, односно драстичан пад температуре, наша саговорница подсећа да ће и на ову временску промену опет највише реаговати срчани болесници и да је најбитније да се прати крвни притисак.

– Увек више реагују срчани болесници, јер се срце мучи и на ниској и на високој температури – каже др Стефановић која саветује да се води рачуна о крвном притиску и подсећа да главобоља може да укаже на проблеме са њим.

Кардиохирург професор др Миљко Ристић каже за “Блиц” да кардиоваскуларни болесници једнако реагују и када температура нагло скаче и када нагло пада. Објашњава да постоји 13 група пацијената који реагују на временске осцилације, али да се оне највише одражавају на срчане пацијенте и психијатријске

Поред ове две групе пацијената, према његовим речима, тегобе могу да осете и болесници који имају чир на дванаестопалачном цреву, упалу жучне кесе, проблеме са бубрезима…

– Има 13 група пацијената који реагују на временске осцилације. Реагују бубрези, централни нервни систем, срце, плућа, пацијенти са чиром на дванаестопалачном цреву, са упалом жучне кесе.., а кардиоваскуларни систем и психолошки пацијенти су најугроженији – наводи проф. др Миљко Ристић:

– Услед наглих температурних осцилација, може да дође до заустављање рада срца, престанка дисања али и до можданог удара. То не може да се деси код пацијената са упалом жучне кесе, бубрега, болесника са чиром на дванаестопалачном цреву. Промене времена делује неповољно и на те органе, у смислу јачих болова, али ти случајеви се не завршавају фатално као што је случај са срчаним болесницима. Последице нису тако драматичне као када је у питању срце, и када је реч о психолошким пацијентима, код којих промена временских температура делује драстичније на њихов психолошки статус.

Осећају промену времена 48 сати пре њеног настанка
Према његовим речима, ове групе пацијената промену могу да осете два сата до 48 пре него што она наступи.

– Психолошки пацијенти могу да осете да се њихов психолошки статус погоршава, а срчани, да им вредности високог крвног притиска расту. Крвни притисак ни тад не расте одједном, ако се мало обрати пажња, видеће се да је и тада постепен. Осећа се главобоља, а пошто је угрожен и пулмонални систем, може да дође до недостатка ваздуха – каже проф. Ристић.

Према његовим речима, када су температурне разлике упадљиве, онда треба смањити унос хране, поготово масне и слане.

– Исхрана треба да буде базирана на воћу и поврћу, а избегавати сокове пуне шећера. Најбоље је да се седи код куће. Промене утичу на срце, али и плућа због електромагнетних таласа који, у ствари, утичу на функцију свих наших органа. Хронични пацијенти који већим годинама или месецима болују од срца, ангине пекторис, хипертензије, треба да узимају своју терапију редовно, да је не прескачу – саветује проф. Ристић и додаје да када се деси нагли скок или пад температуре, и најздравији људски организам може да поклекне.

Прелазак са посне на мрсну храну
Поред времена, тегобе код грађана изазвао је и прелазак са посне на масну храну, а пошто сезона празника, слава и даље траје, саветује се умереност у исхрани.

Бранислава Теофиловић, магистар фармације и специјалиста нутриционизма, каже да преједање често изазива горушицу или рефлукс киселине, што се манифестује као печење у пределу желуца, али оно може да доведе и до напада жучи.

Напади жучи узроковани преједањем могу бити болни и неугодни, али уз правилну исхрану и превентивне мере може се смањити ризик од њиховог настанка.

– Ако се симптоми јаве, важно је реаговати брзо и потражити медицинску помоћ. Симптоми напада жучи се често могу развијати постепено. Они се могу манифестовати као јака бол у горњем десном делу стомака. Жучна кеса је лоцирана у горњем десном делу стомака. Када дође до блокаде жучног канала (нпр. каменчић блокира проток), жуч се накупља у жучној кеси и изазива бол. Бол може бити оштар и интензиван, али и туп и пробадајући. Често је праћен осећајем тежине или притиска. Може трајати неколико минута или сати – објашњава доц. др Теофиловић.

– Бол из жучне кесе може зрачити кроз нервне путеве у леђима или у подручје између лопатица. Ово је познато као “рефлектовани бол” – бол која се осећа на месту које није директно повезано с извором бола – каже она и додаје да напад жучи може да узрокује пробавне сметње, укључујући мучнину и повраћање:

– То је често реакција на накупљање жучи у стомаку, што може изазвати нелагодност и жељу за повраћањем. Повраћање може бити учестало, понекад с горким укусом у устима због присуства жучи која улази у желудац.

24седам.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept