Вирус грипа потврђен је до сада у 16 округа у Србији, а у првој извештајној недељи у овој години забележено је чак 4.752 случаја обољења сличних грипу, наводи се у новом извештају Института за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.
Грип је највише потврђен међу децом млађом од четири године и у узрасту од пет до 14 година. До сада су, како се наводи у извештају “Батута”, потврђена четири типа вируса грипа – тип А, АХ3, А нетипизирани и тип Б.
Број оболелих расте, а пик се може очекивати у другој половини јануара, каже за Курир прим. др Бисерка Обрадовић, специјалиста опште медицине.
– Грип је јако заразно оболење које се шири капљичним путем. Познато је да, рецимо, једним кијењем избацимо преко милион честица, а за инфекцију је довољно само 1.000. С друге стране, путем једног пољубца пренесе се око 10.000 бактерија, а то је још много горе када је вирус у питању јер је он 10 пута мања честица од бактерије.
У претходном периоду, имали смо славе, прославу Нове године, а очекује нас и српска Нова година, као и враћање деце у школу и вртиће, тако да је реално очекивати да ће пик инфекције бити у другој половини јануара – објашњава др Обрадовић и додаје да је период инкубације код грипа врло кратак.
– Може да траје од чак два сата до два дана. Практично је могуће да човек оде на посао здрав, а врати се са грипом. Симптоми могу бити доста интензивни. Пре свега, висока температура која иде од 39 до 40 степени, јака главобоља, бол у очним јабучицама, јак бол у мишићима, у леђима, малаксалост… Особа се осећа као да је прегазио брзи воз.
Вакцина најбоља заштита
Др Бисерка Обрадовић каже да је вакцинација против грипа најбоља заштита против грипа.
– Морамо да развијамо имунитет. Врло је важан добар сан, од 6 до 8 сати, као и да имамо правилну исхрану богату житарицама, воћем, поврћем и витаминима. Важно је да имамо редовне оброке и редовну физичку активност која је примерена нашем животном добу и болестима, да не уносимо токсине који смањују имунитет и да имамо позитивни став према животу, јер оптимизам итекако повећава имунитет – каже докторка, која онима који не узимају довољно витамина преко хране саветује и умерену количину суплемената и витамина.
Код грипа, каже, имамо две фазе. Прва је та грипозна, а друга фаза је када грип драстично смањи имунитет након чега се јављају и надовезују секундарне, вирусне или бактеријске инфекције.
– Због пада имунитета може доћи до бронхитиса, упале плућа, упале синуса, уха…
курир.рс