У многим кућама у Србији обележава се данас крсна слава, коју прате и одређени обичаји (Јовандан како народ још назива овај празник је после Николдана и Ђурђевдана највећа крсна слава код Срба)
Српска православна црква и њени верници славе сутра, 20. јануара, велики хришћански празник, Светог Јована Крститеља. Шта се зна о овом свецу и празницима које би требало следити?
Према обичају, сутра ујутру теба опрати иконе које се износе из кућа па бришу крпом поквашеном светом водом. Верује се да ће се оањ ко то не урадити, имати тегобе са рукама и ногама.
У многим кућама у Србији обележава се данас крсна слава, коју прате и одређени обичаји (Јовандан како народ још назива овај празник је после Николдана и Ђурђевдана највећа крсна слава код Срба).
А један од обичаја каже да на данашњи дан не треба јести ни пити било шта црвено, јер ова боја симболизује невино проливену светитељеву крв.
Важно је рећи да се данас славе и кумства и побратимства, две значајне духовне вредности које су оличене у светом Јовану, куму Божијем.
Кумство је за православне вернице некада и веће духовно сродство од оног крвног, па се данашњи светитељ поштује у обредима и заклетвама попут ове: „Кумим те Богом и Светим Јованом“.
Данас се са посебном пажњом изговара: „Над Јованом вишег и прибранијег нема”, а за светог Јована везује се и реченица: „Волите један другог“, што је једно од главних начела хришћанства сачувано до данашњих дана.
Сматра се заштитником певача, музичара, кројача, кожара, крзнара, вунара, ременара, гостионичара, ножара, брусача, затвореника, осуђених на смрт, узгајивача птица, оболелих од епилепсије, Малте, Јордана и великог броја градова широм света.
Празник Свети Јован посвећен је „Исусовом рођаку, познатом као Јован Претеча. Јован се зове Крститељ, јер је, по верском учењу, крстио Исуса Христа, а Претеча зато што је најављивао Христов долазак. Овај празник слави се више пута у години: 7. јула (Ивањдан – рођење Светог Јована), 11. септембра (Усековање главе) и 6. октобра када се обележава светитељево зачеће“.
Битно је инапоменути да је данашњи датум као крсно име Светог Јована цркв одредила у односу на Богојављање јер је тог дана, 19. јануара, Јован крстио Исуса у реци Јордан – управо зато је он назван „крститељ“.
Како се Свети Јован Крститељ слави након Божижњог поста, славкса трпеза може да буде мрсна уколико се празник не обелећава петком или средом.