Početna » ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО Убудуће појачан надзор над домовима за старе

ОГЛАСИЛО СЕ МИНИСТАРСТВО Убудуће појачан надзор над домовима за старе

Седморо повређених у пожару у Дому за старе у Батајници је стабилно, изјавила је данас помоћница министра за социјалну заштиту Слађана Марковић Стојановић и најавила да ће Министарство у наредном периоду променити правилник који се тиче добијања лиценце за рад старачких домова и да ће појачати надзор над тим установама.

Она је за РТС рекла да је четворо корисника збринуто на ВМА и да је жена која је јуче била на респиратору боље и да је њено дисање значајно побољшано, као и да су три жене смештене у Клиници за опекотине КЦС.



– ‘Сви пацијенти, по речима начелника одељења и једне и друге клинике су стабилни – рекла је Марковић Стојановић за РТС.

Она је навела да су троје корисника дома у Батајници, који нису повређени, преузели надлежни центри за социјални рад, да су два корисника збринута у геронтолошком центру у Младеновцу, а да су остали смештени код сродника.

Додала је да је према сазнањима било запослених у дому у ноћи када је избио пожар, као и да ће истрага коју води Тужилаштво утврдити све околности тог случаја.

Марковић Стојановић је навела да је дом за одрасла и стара лица ”Ивановић” имао лиценцу издату 2021. године која важи до 2027.године, а да је пре тога имао тзв. граничну лиценцу која је важила до 2019. године

Навела је да је инспекција социјалне заштите 4. децембра спровела ванредни инспекцијски надзор у том дому и да су примећене мање неправилности које се односе на досијее корисника и документацију о запосленима, као и да су добили налог да исправе и доставе документацију.

Стојановић Марковић је рекла да је у прошлој години извршено 188 инспекцијских редовних и ванредних надзора и додала да је недовољан број инспектора, али да ће их бити више.

– ‘Министарство ће се у наредном периоду фокусирати на домове који имају лиценцу, као и на оне који немају лиценцу. Свака установа или појединац који се пријави да отвори дом мора да испуни одређене услове у погледу простора, броја запослених, корисника, вођења досијеа корисника и свих ствари које се тичу корисника – рекла је Марковић Стојановић.

Додала је да у наредном периоду министарство планира да појача сектор социјалне заштите, односно инспекције социјалне заштите, као и да уведе измене које ће подразумевати да нико пре утврђених и испуњених услова, који се тичу противпожарне заштите, неће моћи да преда захтев за лиценцу, и да ће домове више надзирати до сада.

Апеловала је да породице које желе да сместе своје ближње у домове смештаја на сајту министарства или позивом провере да ли дом има лиценцу и да ли испуњава услове.

– ‘Не мора и не треба цена да буде пресудан фактор када смештамо неког нашег блиског у дом – рекла је помоћница министра и додала да су из сектора за ванредне ситуације такође најавили већу посвећеност у обиласку домова и контроли противпожарне заштите.

Навела је да недостају медицинске сестре и неговатељи у свим установама социјалне заштите, а да је у приватним домовима услов да на 10 корисника буде једна неговатељица, медицинска сестра и обавезни социјални радник који ће координирати и радити и са породицом и са корисником.

Према подацима Министарства у Србији је 41 дом за стара лица у државном власништву, а 277 је лиценцираних приватних домова.

Претходних година издата су решења о забрани рада за 159 установа.

тањуг.рс



You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept