Кашаљ без искашљавања, болови у мишићима, главобоља. Анализом крви утврдили смо да се ради о мешавини вирусне и бактеријске инфекције, па сам добила две кутије антибитика. Снажан кашаљ ме оставља без даха, плућа као да се цепају, често се гушим. Овако се никада нисам осећала, описује симптоме болести за Телеграф.рс Јована Л. из Београда.
Грип, стомачни вирус, ковид и друге респираторне инфекције тренутно харају Србијом, што је очекивано за ово доба године. Ипак, оно на што многе забрињава је продужени кашаљ, бол који се јавља у пределу плућа као и сама упала плућа, повраћање, дрхтавица. Уколико дође до укрштања разних инфекција, опште стање може се закомпликовати, те је савет стручњака да се након првих симптома оболели одмах јави изабраном лекару који ће детаљним анализама утврдити о чему се тачно ради, а затим и одредити праву терапију.
На удару су сви – одрасли, деца, старија популација, хронични болесници, који се на неки начин и најбоље чувају јер знају да и најобичнија прехлада за њих може бити тешка.
– Прве симптоме болести осетила само још пре три недеље, али се још увек нисам излечила упркос терапији. Не знам шта се ово дешава, никада нисам била оволико болесна, лекар каже да ми је имунитет опао, додаје саговорница.
Према подацима Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут”, 6. до 12. јануара забележено је више од 7.600 случајева обољења сличних грипу. Како је речено, тренутно улазимо у фазу када се може очекивати повећана учесталост вируса грипа, а код нас доминира Х1 тип вируса и он је први лабораторијски потврђен лабораторијски. Зато се апелује на ризичне групе становништва са слабијим имунолошким потенцијалом – старија популација и особе са хроничним болестима.
Који кашаљ је опасан
Др Михаило Стјепановић директор Клинике за пулмологију УКЦС у подцасту Здраво са Иваном, који се емитује на каналима портала Телеграф.рс сваког понедељка од 19 часова, објаснио да сваки кашаљ који траје дуже него уобичајено треба лекар да испита.
У зимском периоду може доћи до погоршања стања, због аерозагађења, али и због разних инфекција које су присутне у овом периоду. Уколико се јави нека инфекција, било да је она вирусна или бактеријска, може доћи до погоршања стања. Важне су две ствари, ако осетите симптоме попут интензивног кашља, пробадања у грудима, гушења, јавите се лекару, с друге стране, терапија коју имају астматичари она је трајна и не сме се прескакати, чак и када они имају субјективни осећај да им није потребна, објаснио је др Стјепановић.
На удару и деца
Најчешћи симптоми због којих деца се сада јављају лекару су – кашаљ, језа, дрхтавица, евентуални знаци отежаног дисања. У том случају посумњамо и на грип. Значајан број болесника има грип. Укупно је хоспитализовано тренутно 16 болесника, од тога највећи број има грип”, објаснио је за РТС директор Института за мајку и дете проф.др Владислав Вукомановић.
Нека деца захтевају примену кисеоника и инхалаторне терапије, али да се отпуштају здрава из болнице. Очекује даљи пораст броја пацијената, за шта је особље спремно. Симптоми који не смеју да се игноришу, и који су знак да треба посетити лекара, наводи професор, су повишена телесна температура, оспе и црвенило, кашаљ, зацењивање…, објаснио је професор Вукомановић.
Болесни смо због слабог имунитета
Имунолог, проф.др Борислав Каменов испирчао је за Телеграф.рс да нам је опао имунитет и зато нисмо спремни да се изборе са свим вирусним инфекцијама које вребају током зимских месеци.
Потребно је да уносимо доста витамина и минерала. Дакле, што више воћа и поврћа, можемо да поправимо стање нашег организма, Треба избегавати производе који садрже казеин а на који су многи људи нетолерантни, као и црно и бело брашно. Људима ови производи сметају, а они мисле да је то нормално. Осећају надимање, имају болове у стомаку и гасове, што не може да буде нормално стање организма. Међутим, људи тешко мењају своје навике, па и исхрану, објаснио је имунолог за Телеграф.рс.
еспресо