Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да су просветни инспектори, општински, градски, покрајински и републички извршили до сад надзор у 84 основне и средње школе у којима је рад блокиран и да се инспекцијски надзор наставља у школама у којима део наставника блокира наставно-образовни процес.
Она је истакла да блокаде у просвети нису предвиђене законом и да сви који у њима учествују морају да буду свесни да оне повлаче последице у складу са законом, саопштило је Министарство просвете.
„Највећу штету од блокаде наставно-образовног процеса трпе ученици, јер неодржавањем наставе деца не стичу знања, не припремају се за завршни испит на крају основног образовања и матурске испите на крају средњег“, указала је министарка.
Ђукић Дејановић је додала да је Министарство тражило од школа увид у план надокнаде.
Она је такође упозорила да овакав начин ометања наставно-образовног процеса може имати за последицу и продужетак школске године и утицати на организацију пријемних испита за упис у специјализована одељења гимназија и уметничке школе, завршног испита који је планиран за 16, 17. и 18. јун, као и одржавање матурских испита у средњим школама.
Према подацима које је раније данас саопштило Министарство просвете, настава се данас одвија у више од 97 одсто од укупно 1.773 основне и средње школе у Србији, а блокирана је у три одсто школа.
Настава је у тим школама блокирана и поред тога што су четири репрезентативна синдиката запослених у просвети саопштили да су постигли договор са Владом Србије о повећању зарада и да због тога стављају мораторијум на штрајк.