Епидемиолог Милунка Милинковић из Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут” истакла је данас да је у претходној извештајној недељи регистровано преко 13.400 случајева обољења сличних грипу.
Како је Милинковић рекла за Тањуг, епидемиолошка ситуација је очекивана за овај период године.
“Вирус грипа је потврђен на већем делу наше територије. До сада су потврђени вируси грипа тип А и тип Б, вирус грипа тип А са својим подтиповима АХ1ПДМ09 и АХ3. Ови вируси грипа су значајни са епидемиолошког аспекта, са праћењем, кретањем вируса у циркулацији и компатибилношћу са вакциналним сојевима”, изјавила је она.
Додала је да се ови вируси грипа, као и већина акутних респираторних инфекција, преносе капљичним путем.
“Симптоми су карактеристични за грип и не одступају од уопштених образаца јављања. То су нагли почетак симптома са повишеном температуром, слабошћу, боловима у мишићима, зглобовима, главобољом. Присутни су симптоми у горњим дисајним путевима као што су цурење из носа, кашаљ”, истакла је Милинковић.
Она је рекла да симптоми најчешће пролазе у року од седам дана уз симптоматску терапију, надокнаду течности, довољно одмора, аналгетике, антипиретике и снижавање температуре.
“Веома је важно за становништво које припада категоријама које су у повећаном ризику од компликација, као што су особе са хроничним болестима, старије особе, јер може доћи до компликација, тако да ове категорије посебно треба да обрате пажњу”, нагласила је Милинковић.
Истакла је да је неопходно обратити пажњу на опште мере превенције, као што су хигијена руку и проветравање просторија.
“Вакцинација се препоручује такође категоријама становништва које су у повећаном ризику од развоја тешких форми болести или компликација основне болести”, закључила је Милинковић.
Тањуг