Većina u svetu podržava restrikciju govora mržnje, lažnih vesti i pretnji na društvenim mrežama, pokazuje jedna velika međunarodna studija objavljena u utorak.
Većina ispitanika iz 10 zemalja je, međutim, ocenila i da je susret korisnika interneta sa nepristojnošću, netolerancijom i mržnjom neizbežan, navode Tehnički univerzitet Minhen i univerzitet Oksford.
„Uočavamo raširenu rezigniranost,“ rekao je šef istraživanja, Janis Teoharis (Yannis Theocharis) sa minhenskog univerziteta. „Ta aklimatizacija je veliki problem, jer postepeno podriva društvene norme i normalizuje mržnju i nasilje.“
Društveni mediji su bili zamišljeni kao prostor za promociju razmene ideja i drugačijih, pre svega suprotstavljenih pogleda, naveli su autori.
Međutim, „sada ima dokaza da te platforme omogućavaju zabrinjavajuć stepen govora mržnje, dezinformisanja i društvenih podela.“
Za studiju je anketirano oko 13.500 ljudi iz šest evropskih država, SAD, Brazila, Južne Afrike i Australije.
Skoro četiri petine ispitanika je navelo da podržava brisanje objava koje navode na nasilje. Najveća stopa odobravanja takvoj politici bila je 86 odsto, u Nemačkoj, Brazilu i Slovačkoj. Među Amerikancima, udeo je bio 63 odsto.