У Србији би ускоро могао бити усвојен нови закон о безбедности у саобраћају, који би укључивао обавезно увођење алко-брава у возила – уређаја који онемогућавају покретање аутомобила, камиона или аутобуса када је возач под дејством алкохола.
Помоћник директрора Агенције за безбедност саобраћаја Мирко Коковић рекао је за Еуронеwс Србија да овај корак представља одговор на забрињавајући број саобраћајних несрећа изазваних алкохолом, јер како каже, стручњаци верују да би он могао значајно да допринесе већој сигурности на путевима.
– Ово је важно, јер алкохол има озбиљан утицај на способност возача да брзо реагује у саобраћају, што може бити пресудно у превенцији несрећа – рекао је Коковић.
Како је објаснио, у 2024. години, више од 50.000 возача санкционисано је због вожње под дејством алкохола, а више од 9.000 возача је задржано на трежњењу.
Коковић је такође истакао да алкохол значајно повећава време реакције током вожње, што може бити опасно на путу.
– Алко-браве нису намењене свим возачима, већ пре свега онима који су већ имали искуства са вожњом под дејством алкохола и који су повратници. Такви возачи су највећи ризик на путевима, а алко-браве су превентива која може да спречи понављање њихових грешака – објаснио је он.
Глобална пракса и перспективе у Србији
Иако се у Србији ова технологија тек уводи, алко-браве већ дуже време користе многе земље у Европи и Северној Америци. На недавном Међународном салону аутомобила у Београду, Коковић је истакао да је већина возила која се тамо излажу већ опремљена овим уређајем, иако још увек није активиран.
– Овај уређај није новост у свету, а наши закони би требало да прате савремене технологије и да омогућимо нашим возачима да се заштите од несрећа изазваних алкохолом – рекао је он.
– Док трезан возач за секунду пређе 14 метара при брзини од 50 километара на час, возач под дејством алкохола може реаговати чак три пута спорије. Док трезан возач заустави аутомобил, возач под дејством алкохола то тек започиње – рекао је он.
Како алко-браве функционишу?
Наиме, многи возачи можда већ познају ову технологију, јер алко-браве постоје у неким приватним компанијама и користе се као превентивна мера за возаче са историјом вожње под дејством алкохола. Међутим, Коковић је навео да би нова регулатива могла да донесе обавезно коришћење алко-брава за све возаче који су имали претходне преступе у вези са алкохолом.
На питање како ове браве тачно тачно функционишу, Коковић је рекао да пре него што покренете возило, потребно је да на уређај дувате у апарат.
Уколико уређај детектује алкохол, возило неће бити у могућности да се покрене. Коковић додаје и да је уређај врло дискретан и да је најчешће интегрисан у возило, па возачи често нису ни свесни да је активан док не покушају да упале возило.
Како је даље објаснио, овај уређај има још једну сигурносну функцију – након што возило крене, он периодично тражи од возача да поново дуне у апарат. На тај начин се спречава било каква злоупотреба, попут ситуације где би неко други могао да дува и тако омогући возачу под дејством алкохола да управља возилом.