Социјална помоћ, позната и као новчана социјална помоћ (НСП), представља облик државне подршке намењене грађанима који се налазе у најтежим материјалним условима и не могу да задовоље основне животне потребе.
За остваривање овог права неопходно је обратити се надлежном Центру за социјални рад, у месту пребивалишта. Приликом подношења захтева, потребно је доставити одређену документацију – између осталог, лична документа, доказ о приходима, потврде о незапослености, уверење о имовини, као и друге папире у зависности од конкретне ситуације.
Ко има право на НСП?
Право на социјалну помоћ може остварити појединац или цела породица, али само ако испуњавају одређене имовинске и приходовне услове. То значи да:
немају редовне приходе или су ти приходи испод законом утврђеног минимума,
не поседују додатну имовину (станове, куће, аутомобиле) осим оне која је нужна за живот,
не могу обезбедити средства за живот кроз рад, пензију, помоћ породице или други вид подршке.
Закон посебно препознаје рањиве категорије, међу којима су:
самохрани родитељи,
старија лица без породичне подршке,
особе са инвалидитетом,
деца без родитељског старања,
жртве насиља или сиромаштва.
Право на НСП могу остварити и незапослени грађани, али под условом да су регистровани на евиденцији Националне службе за запошљавање и да не прелазе имовинске и приходовне прагове.
Колики је износ помоћи?
Висина помоћи зависи од броја чланова домаћинства. За једну одраслу особу просечан износ социјалне помоћи износи око 11.000 динара месечно, док се за породице сума повећава пропорционално броју чланова.
Привремено право уз обавезе корисника
Важно је знати да право на социјалну помоћ није трајно – одобрава се на одређени временски период, након чега се стање корисника поново процењује. Корисници су дужни да пријаве све промене које могу утицати на остваривање права – попут запослења, промене места становања, прихода, брачног статуса и слично.
Циљ ове врсте помоћи није да замени радни однос, већ да омогући људима да преброде тешке околности и временом стекну услове за самостално функционисање и повратак на тржиште рада.
За додатне информације и помоћ при попуњавању документације, грађани се могу обратити локалном Центру за социјални рад.