У Србији би приноси кајсије, брескве, трешње, ране сорте вишње и шљиве због позних пролећних мразева и изузетно ниске температуре за крај априла могли бити мањи ове године од 30 до 90 одсто, а негде чак и до 100 процената, изјавио је данас агроаналитичар Горан Ђаковић.
Он је за Танјуг казао да се због мањег рода може очекивати да ће и цена овог воћа бити нешто виша, као и да ће неке количине морати да се увезу.
Ђаковић је навео и да ће у Србији јабука, као и остало воће које у периоду априлских мразева није било у цвету, родити добро и да ће род тог воћа бити квалитетан.
Пад овогодишњег приноса у воћарству због временских услова не очекује само у Србији већ и у Бугарској и Румунији.
Како каже, процене су да ће и Северна Македонија остати без рода јабука, јер су температуре када је то воће било у пуном цвету биле чак минус осам степени и према сликама са терена види се да су цветови потпуно увели.
Саговорник Танјуга на питање какви се приноси могу очекивати у ратарству у Србији каже да ће они бити стандардни, прецизирајући да је то негде око пет тона пшенице по хектару, док се за кукуруз то још не може проценити, јер је тек време сетве те културе.
Ђаковић сматра да је именовање професора Драгана Гламочића за новог министра пољопривреде, шумарства и водопривреде Србије добар избор јер је, како је рекао, Гламочић човек из струке.
“Надам се да ће Гламочић постићи резултате, нарочито у области сточарства у којој је он стручњак, а где Србија има значајан пад. Очекујем да ће нови министар посебно дати свој допринос томе у наредном периоду и да ћемо коначно зауставити пад сточарске производње и повећања увоза, односно да ће утицати да се смањи увоз и да се домаћа производња подигне како бисмо компензовали увоз”, рекао је Ђаковић.
Према његовим речима, приоритет новог министра пољопривреде, шумарства и водопривреде у наредном периоду треба би да буде решавање исплате субвенција за пољопривреднике.
“Оно што нови ресорни министар мора хитно да реши јесте исплата даљих субвенција, односно да се та исплата настави. Ја верујем да ће се то и десити”, рекао је аграрни аналитичар.
Ђаковић је додао и да мора да се крене са кредитима за пољопривредне произвођаче, објашњавајући да су то субвенционисани пољопривредни кредити који још увек нису кренули и да поприлично касне.
“Мислим да је један од приоритета новог министра заправо то да он тај процес покрене. Не знам због чега је дошло до кашњења, неки сваљују кривицу на банке, други на министарство, али било како било, нови министар мора хитно да реагује и да то питање реши како бисмо могли даље да наставимо са сезоном”, казао је он.
Како је рекао, пољопривреда је специфична и тачно се зна када се шта ради.
“Пољопривредници не могу да одгоде сетву, она се дешава увек у априлу, али да ли ће бити 1, 15. или 20. априла зависи само од временских прилика. Пољопривредници су морали да набаве семе, као и ђубрива за прихрану, тако да претпостављам да су већ значајан износ узели код комерцијалних банака што је било неповољно, тако да се искрено надам да ће бар моћи да рефинансирају те кредите”, закључио је Ђаковић.
Извор: Танјуг