Све већи број грађана Србије, нарочито старијих од 50 година и оних са озбиљним здравственим проблемима, обраћа се ПИО фонду и центрима за социјални рад са питањем: „Да ли имам право на инвалидску пензију?“ У друштву у којем је радна способност често нарушена болестима, повредама или тешким условима живота, разумевање права из области инвалидског осигурања постаје од суштинског значаја.
🩺 Инвалидска пензија – право, а не привилегија
Према подацима Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), инвалидску пензију у Србији тренутно прима више од 227.000 грађана. Просечан износ у јануару 2025. износио је око 46.500 динара, док су разлике значајне:
Бивши запослени – просечно 43.000 РСД
Бивши пољопривредници – мање од 21.000 РСД
Право на инвалидску пензију може се остварити искључиво у случају потпуне радне неспособности, што се утврђује одлуком лекарске комисије, уз обавезан прекид радног односа.
Ако је инвалидност настала услед повреде на раду или професионалне болести, могу се признати посебна права. У осталим случајевима, потребно је најмање 5 година стажа, осим за младе осигуранике за које важе повољнији услови.
Грађани у недоумици: стварни примери из праксе
Драгана, 48 година, из околине Београда, има више од 20 година радног стажа и озбиљне здравствене проблеме. С обзиром на стање, потенцијално испуњава услове за инвалидску пензију, али не зна коме да се обрати ни како да покрене поступак.
Николина, 20-годишњакиња из Новог Сада, има 70% инвалидитета и мало дете. Иако нема право на пензију, има право на:
Дечји додатак
Помоћ за дете са сметњама у развоју
Накнаду за телесно оштећење
Социјалну помоћ
Мића, 59 година, из села код Зрењанина, нема радни стаж али има 70% телесног оштећења. Он не може добити инвалидску пензију, али може остварити права кроз Центар за социјални рад:
Туђа нега и помоћ
Новчана социјална помоћ
Повреде и болести као основ за пензију
Многи грађани нису информисани да и повреде на путу до посла, током службеног пута или приликом спашавања људи могу бити основ за признање инвалидности. Такође, професионалне болести – попут хроничних плућних болести код рудара или мишићно-коштаних поремећаја код грађевинских радника – признају се као основ за остваривање права.
Потребна документација за инвалидску пензију
За подношење захтева неопходно је прикупити:
Медицинску документацију (налази лекара и специјалиста)
Опис послова које је обављао осигураник
Потврду о престанку радног односа
Лична документа и доказ о радном стажу
За повреде – пријаву о повреди на раду
Одлуку доноси Комисија за вештачење инвалидности, а поступак води ПИО фонд. Грађанима се саветује да се посаветују са правником или да ангажују правног заступника.
Помоћ и кад нема пензије
Грађани који немају довољно стажа или не испуњавају услове за инвалидску пензију, нису без права. Могу се обратити центрима за социјални рад и тражити:
Новчану социјалну помоћ
Додатак за помоћ и негу другог лица
Помоћ због телесног оштећења
Додатке за децу са сметњама у развоју
Завршна порука
Права особа са инвалидитетом у Србији јесу законом загарантована, али њихово остваривање често зависи од информисаности и упорности појединца. Сваки случај је посебан и поступак може бити сложен, али нико не би смео да остане без подршке.
Ако сумњате да имате право на инвалидску пензију или другу врсту помоћи – обратите се ПИО фонду, центру за социјални рад или правној служби. Ваша права не смеју остати неискоришћена.