У оквиру манифестације Година археологије 2025 у Културном центру Врњачке бање од данас ће пред посетиоцима бити изложба „Музејски досије: Прича о две потковице“ Народног музеја у Смедеревској Паланци.
Публици ће бити представљени резултати трогодишњег истраживања Археолошког одељења овог музеја. Добијене информације и нова сазнања проистекла су из јединственог интердисциплинарног рада који је први пут примењен на нашем материјалу у оваквим размерама.
Материјал, који до сада није објављен и који чини срж ове приче, потиче са археолошког налазишта Медведњак. Акценат је одувек био на чињеници да је он првенствено налазиште које припада периоду млађег неолита, односно винчанске културе и због тога је одувек привлачио велики број стручњака из области праисторијске археологије.
Оно што је многима била непознаница је чињеница да је управо на Медведњаку, и то у делу где је највећа концентрација неолитског материјала, констатована некропола из каснијег периода са које потичу и остаци женске индивидуе који чине окосницу ове презентације. Оно што се појавило као проблем је чињеница да су такве ситуације ретко публиковане или је њихово помињање потпуно изостало.
У потрази за аналогијама у археолошком материјалу и параметрима за њихово датовање појавила се потреба да се обратимо другим струкама за помоћ. Приче о потковицама не би било без огромне помоћи Одељења за радиологију у ОБ „Стефан Високи“, а посебно би истакли допринос доктора Ивана Поповића који је уједно и један од идејних твораца овог пројекта. Поред радиолога кључно учешће у истраживању имали су сарадници из области етнологије, историје, физичке антропологије и мултимедија.