Да ли ће државна пензија бити довољна за живот у старости? Скоро три четвртине запослених Немаца мисли да неће. То су резултати анкете коју је спровео институт за истраживање јавног мњења YouGov у име Постбанке.
Да би одржали свој животни стандард, више од половине (54,3 одсто) од 1.163 анкетирана радника спремно је да ради и након званичне старосне границе за пензионисање. Већина њих пристаје на скраћено радно време и ради до 70. године.
Истовремено, свака пета особа у овој групи (19,8 одсто) пристаје на ово само под условом повећања зараде. Трећина свих испитаника је у принципу против продужења радног века у старости.
Милијарде од пореза за подршку пензијама
Немачка савезна влада планира да уклони препреке за оне који желе да наставе да раде у старости. Поред тога, немачка министарка рада и социјалних питања Бербел Бас намерава да уз помоћ вишемилијардарских инјекција фиксира величину пензије на 48 процената просечне плате до 2031. године.
Идеју о активнијем коришћењу пореских прихода за стабилизацију државног пензионог система подржава скоро две трећине (63 одсто) од 2.069 одраслих анкетираних крајем маја. Истовремено, више од половине испитаника (57,3 одсто) сумња да ће порези бити довољни да одрже овај ниво на дужи рок.
Пензијска штедња: Немци очекују подршку од државе
Око половине испитаника већ акумулира приватну пензијску штедњу за финансијски безбрижну старост. Скоро 70 одсто испитаника би одобрило владине подстицаје за улагање у хартије од вредности као што су акције и инвестициони фондови као пензијску штедњу – укључујући и за децу и младе.
У земљама као што су Холандија, Велика Британија, Шведска или САД, приход од акција и других финансијских производа је важна компонента прихода пензионера.
БОНУС ВИДЕО: