среда, јул 2, 2025
Početna » Чекају нас велики празници – Петровдан, Ивањдан, Огњена Марија… Ово је црквени календар за јул 2025. године

Чекају нас велики празници – Петровдан, Ивањдан, Огњена Марија… Ово је црквени календар за јул 2025. године

Погледајте у наставку најважније датуме

Јул је месец богат духовним догађајима и важним црквеним празницима, који нас подсећају на снагу вере, мудрост светитеља и милост Божју.

У овом периоду, православни календар доноси низ светковина које прослављају мученике, апостоле, пресвету Богородицу и велике црквене саборе, пружајући нам прилику да се оснажимо и обновимо дух кроз молитву и традицију.

Погледајте у наставку најважније датуме, овако изгледа црквени календар за јул 2025. године.

Црквени календар за јул 2025. године.

Недеља 4. по Духовима

У недељу, 6. јула, православни верници обележавају Четврту недељу по Духовима, један од важних дана у литургијском календару, који нас подсећа на снагу вере, понизности и Божје милости.

Ова недеља се у црквеном богослужењу везује за једно од најдирљивијих јеванђељских читања – причу о римском капетану (стотнику) који моли Исуса да исцели његовог тешко болесног слугу. Иако није био Јеврејин, капетан је показао толику веру да је рекао: „Само реци реч и оздравиће мој слуга.“ Исус, дирнут његовом вером, изговара познате речи: „Ни у Израиљу не нађох толике вере.“

Ова прича се тумачи као снажна порука да Бог види и награђује дубоку веру, чак и када долази од оних који нису формално припадници народа изабраног у то време. У савременом контексту, то је позив свима нама да негујемо искрену веру, саосећање и скромност – без обзира на друштвени статус, порекло или околности.

У Четвртој недељи по Духовима у црквама се служи света литургија, а верници се подсећају колико је важно да се молимо не само за своје потребе, већ и за друге, баш као што је римски капетан учинио за свог слугу. То је празник који нас позива на милосрђе, духовно саосећање и тихо, али постојано поверење у Божју вољу.

За оне који посте Петровски пост (који још траје), ова недеља је и подсећање да се пост не тиче само исхране, већ и духовног очишћења и служења другима.

Рођење Светог Јована Претече – Ивањдан

Ивањдан, празник рођења Светог Јована Крститеља, обележава се сваке године 7. јула по новом календару (24. јуна по старом) и један је од најважнијих летњих празника у православном календару.

Свети Јован се сматра великим пророком и последњим претечом Христа, а овај дан слави његово рођење, што је реткост у црквеном календару – јер се светитељи обично славе на дан смрти. У народу је Ивањдан повезан с обичајима који призивају здравље, плодност и благостање – плету се венчићи од лековитог биља, а ватра симболично „прочишћава“. Празник носи снажну поруку духовног преображаја и унутрашњег очишћења.

Свети апостоли Петар и Павле – Петровдан

Свети апостоли Петар и Павле, празник познат и као Петровдан, обележава се сваке године 12. јула и посвећен је двојици великих стубова хришћанства.

Свети Петар, први међу апостолима, и Свети Павле, најватренији проповедник јеванђеља, дали су своје животе за Христа и оставили неизбрисив траг у ширењу хришћанске вере. Петровдан је и дан завршетка Петровског поста, па се у многим домовима припрема свечана трпеза. У народу је овај празник нарочито поштован, уз бројне обичаје који симболизују снагу, веру и заштиту дома. Сматра се даном када се сабира снага и мудрост, али и празником опроста и заједништва.

Недеља 5. по Духовима

Пета недеља по Духовима, која ове године пада на 13. јул 2025, у црквеном календару доноси једно од најупечатљивијих јеванђељских читања – причу о исцељењу двеју опседнутих особа у крају Гадаринском.

Ова недеља нас подсећа на силу Христове речи над злом и на то колико је вера снажнија од сваког страха. Исус, суочен са духовним силама таме, не подиже руку – већ само изговара реч и ослобађа људе из њиховог унутрашњег ропства. Порука ове недеље је дубоко духовна: без обзира на таму која нас окружује или ону коју носимо у себи, Божја милост може да нас ослободи. Верници се подстичу на духовну будност, молитву и отварање срца Христовој истини, као и на саосећање према онима који пате, било духовно, било физички.

Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан

Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан славе се у Српској православној цркви два пута годишње – 14. јула и 14. новембра, јер се тим данима обележава спомен на две различите групе светитеља истог имена.

Јулски празник посвећен је римским Козми и Дамјану, док се у новембру слави азијска браћа истог имена, који су такође били лекари и чудотворци. Заједничко им је то што су несебично лечили људе, не тражећи ништа заузврат, због чега су прозвани бесребреници. Верници их поштују као заштитнике здравља и лекара, а на њихове дане одлазе у цркву, пале свеће и моле се за оздрављење својих ближњих. У многим крајевима Србије, ови празници се обележавају и као крсна слава, а посебно су важни за медицинске раднике, траваре и све који помажу другима.

Недеља 6. по Духовима

Шеста недеља по Духовима, која ове године пада на 20. јул 2025, доноси причу о једном од најпотреснијих Христових чуда – исцељењу узетог човека у Капернауму, који је донесен пред Исуса на носилима.

Исус му не само да враћа телесно здравље, већ му најпре опрашта грехе, показујући да је духовно исцељење важније од физичког. Ова недеља нас подсећа на дубоку везу између вере, покајања и унутрашњег ослобађања. Порука је јасна: вера, чак и када долази кроз труд и посредство других (као што су пријатељи болесног), има снагу да покрене чудо. Верници се позивају да се осврну на сопствене слабости, али и на то колико је важно бити ослонац другима – баш као што су били они који су носили болесника до Христа. Недеља 6. по Духовима доноси и тиху поруку наде, јер и када не можемо сами да устанемо, вера заједнице може нас подићи.

Свети великомученик Прокопије

Свети великомученик Прокопије, чија се слава обележава 21. јула 2025, био је храбар хришћански мученик из раних векова хришћанства.

Познат је по својој непоколебљивој вери и храбрости у времену прогона хришћана, када није пристајао да се одрекне Христа упркос мучењима и претњама смрћу. Његов живот и жртва симболизују победу вере над страхом и смртношћу, подсећајући вернике на важност истрајности у вери и оданости Богу до последњег даха. На овај дан у црквама се служе литургије у његову част, а верници се моле за снагу и заштиту у свакодневним искушењима, призивајући његову помоћ као великог заговорника пред Богом.

Икона Пресвете Богородице Тројеручице

Празник Иконе Пресвете Богородице Тројеручице, који се ове године обележава 25. јула 2025, посвећен је једној од најчувенијих и најпоштованијих икона Богородице у православљу. Икона Тројеручица добила је име по чудесном догађају у животу светог Јована Дамаскина, када је његова рука била излечена и враћена му уз помоћ иконе Богородице којој је три пута руком дотакао лик – одатле и назив „Тројеручица“.

Ова икона симболизује неисцрпну помоћ и заговор Пресвете Богородице код Бога, нарочито у тренуцима болести, невоље и духовних борби. Верници јој се моле за заштиту, исцељење и духовну снагу, а њен празник прославља се литургијски уз посебне молитве и опходе. Икона Тројеручица је знак милости и божанског присуства у животу сваког православног верника.

Сабор Светог Архангела Гаврила

Сабор Светог Архангела Гаврила, који се слави 26. јула 2025, посвећен је једном од најважнијих Божијих гласника у хришћанској традицији. Архангел Гаврило је познат као Божији посланик који је пренео радосну вест Пресветој Богородици о рођењу Исуса Христа – догађај познат као Благовести.

Поред тога, он је и заштитник верника и борац против злих сила. На овај дан цркве служе посебне молитве у његову част, а верници се моле за заштиту и снагу у духовним борбама. Сабор Архангела Гаврила симболизује Божију милост и небеску помоћ, подсећајући нас на важност послушности Богу и храбрости у свакодневном животу.

Недеља 7. по Духовима – Светих Отаца првих шест Васељинских Сабора

Недеља 7. по Духовима, која ове године пада на 27. јул 2025, посвећена је Светим Оцима првих шест Васељенских сабора. Овај дан слави мудрост и храброст светих отаца који су на овим саборима поставили темеље хришћанске вере, разјаснили кључна доктринарна питања и бранили православље од јереси.

Њихове одлуке и учења оставили су неизбрисив траг у црквеној традицији и духовном животу, обликујући темеље православне теологије. Верници се на овај празник подсећају важности јединства, чувања праве вере и мудрог сведочења у свету пуном искушења. Литургијска слава овог дана носи поруку захвалности за божанске истине које су ови великани сачували и преносили генерацијама.

Света великомученица Марина – Огњена Марија

Света великомученица Марина – Огњена Марија, чија се слава обележава 30. јула 2025, једна је од најпоштованијих светитељки у православљу, позната по својој храбрости и непоколебљивој вери у Христа.

Звала се и Огњена Марија због чуда и исцељења везаних за ватру и заштиту од громова, па је посебно призивају за помоћ у невољама изазваним ватреним непогодама, као и за здравље и заштиту породице. Њена храброст у мучеништву подсећа вернике на снагу вере у најтежим тренуцима, а дан њене славе прославља се молитвама, литургијама и посебним обичајима који симболизују духовну чистоћу и Божију заштиту.

БОНУС ВИДЕО:

You may also like

Портал Паланка данас је први регистровани веб портал ове врсте у нашем граду. Настао је почетком 2014 године као потреба за праћењем вести на један нов и савремен начин….

Последнје вести

@2024 – Сва права задржана – Паланка данас. Дизајн и израда сајта:  Konncept