Када неко запослен у Немачкој заради евро, држава прво узме своје, а тај неко може да располаже тек оним што му се по одбицима слије у новчаник. То је у просеку 47 центи, дакле мање од половине, наводи Савез пореских обвезника.
Савез је поводом Дана пореза, који је измислио на 11. јул, објавио студију са рачуницом тих, неизбежних трошкова, додуше на основу прописа из 2022.
Коначна процена илуструје приходе просечног домаћинства после одбијања пореза, социјалних обавеза и осталог што грађани не могу да избегну, попут пореза на емисију угљен-диоксида при плаћању горива.
Додуше, економисти скептично оцењују прорачун Савеза, наводећи да су ту помешани бабе и жабе.
„Порези и социјални доприноси су стрпани у исти лонац, мада оно потоње углавном чине осигурање,“ рекао је Штефан Бах (Стефан Бацх) из Института за истраживање немачке привреде (ДИW).
Без разних осигурања, грађани би много више морали да плаћају поједине услуге, наводе критичари, уз примедбу да Савез није адекватно обрачунао ни поједине услуге које добијају од државе.
Немачка је у међународном поређењу земља великог пореског оптерећења на зараду и малог на имовину. Оптерећење зараде треба да буде мање, а имовине нешто веће, оценио је Бах.
Уз то, јавна потрошња би требало да буде ефикаснија, али „томе не доприносе ни Дан пореза ни Савез,“ додао је економиста.
Иначе, Савез пореских обвезника је лобистичка организација.
БОНУС ВИДЕО: