Početna » КОЛИКО ДУГО ДЕТЕ СМЕ ДА СЕДИ У АУТОСЕДИШТУ А ДА НЕ РИЗИКУЈЕ ЗДРАВЉЕ?

КОЛИКО ДУГО ДЕТЕ СМЕ ДА СЕДИ У АУТОСЕДИШТУ А ДА НЕ РИЗИКУЈЕ ЗДРАВЉЕ?

Летња сезона путовања је у пуном јеку, викенд пред нама, и многи родитељи пакују најмлађе чланове породице у кола. Али једно питање се често занемарује: колико дуго беба сме да седи у аутоседишту без паузе?

Већина родитеља мисли: „Ако спава, нека седи док не стигнемо.“ Међутим, стручњаци упозоравају да то може бити опасно за здравље, нарочито код врло малих беба.

Правило 2 сата – 30 минута

За бебе млађе од шест месеци препорука је да у аутоседишту не проводе више од 30 минута у комаду. За старије бебе и малу децу горња граница је око 2 сата. Након тога, саветује се обавезна пауза.

Зашто? Дуготрајно седење у истом положају може да утиче на дисање и циркулацију код беба, нарочито ако седиште није постављено под правим углом.

На шта родитељи треба да обрате пажњу?

Прилагодите седиште према узрасту и тежини детета.

Приликом дужих вожњи правите паузе свака 1–2 сата, да беба изађе из седишта, протегне се и промени положај.

Не користите аутоседиште као замену за креветац — седиште служи искључиво за вожњу, а не за спавање код куће.

Проверите да је глава бебе правилно положена, да не иде напред или у страну, јер то може отежати дисање.

Зашто је то важно баш сада?

Лети су путовања чешћа, гужве на путевима веће, па се деси да вожња потраје дуже него што смо планирали. Али здравље детета увек иде испред свега — зато и ако пут траје сат дуже, направите паузу.

Безбедност и здравље деце су приоритет на путу. Беба у аутоседишту не сме да проводи сате без паузе. И не заборавите: боље је стићи мало касније, него ризиковати.

БОНУС ВИДЕО:

You may also like