Према најновијем извештају Међународног монетарног фонда (ММФ), струја за домаћинства у Србији поскупеће до краја септембра за најмање седам одсто. Ово је део препорука у оквиру прве ревизије текућег аранжмана са Србијом, а повећање цена енергената поново ставља и привреду и грађане у незавидан положај.
О теми је недавно било речи и на састанку у Привредној комори Србије, којем су присуствовали министарка привреде Адријана Месаровић и председник ПКС-а Марко Чадеж. Истакнута је неопходност хитног успостављања континуираног дијалога између Електропривреде Србије (ЕПС) и привредних субјеката, како би се дошло до одрживог модела формирања цена електричне енергије.
Како је констатовано, свако ново повећање цена струје додатно оптерећује пословање фирми, доводи до раста цена крајњих производа и смањује конкурентност српске привреде како на домаћем, тако и на страним тржиштима.
Губитак конкурентности и утицај на извоз
Бојан Станић из Привредне коморе Србије указао је да струја у Србији више није најјефтинија у региону, као што је то некада била. Он наводи да су, поред скупље електричне енергије, привредници оптерећени и растом цена енергената, основних индустријских метала, транспортних трошкова и инфлацијом, која и даље траје, иако је у оквиру пројекција Народне банке Србије.
– Све ово утиче на смањење конкурентности наше привреде. Србија се све теже позиционира на међународном тржишту, нарочито у односу на бројне земље са великом радном снагом које могу бити ценовно конкурентне – истакао је Станић.
Пораст трошкова = пораст цена
Станић објашњава да се сваки раст трошкова производње, укључујући и струју, делимично преноси на потрошаче кроз поскупљење крајњих производа.
– Тај механизам функционише тако да ако расту трошкови за привреду, расту и трошкови за становништво. То је неминовно – наглашава он.
Привреда тражи компромис с државом
Саговорници се слажу да је неопходан договор између државе и привреде, како би се ублажили трошкови производње, а да се истовремено не угрози функционисање ЕПС-а.
– Иако је ЕПС у већинском државном власништву, он је и даље део привредног система. Зато се мора наћи баланс који ће омогућити и очување домаће производње и заштиту интереса привредника – каже Станић.
Потрошачи под двоструким ударом
Дејан Гавриловић из удружења „Ефектива“ упозорава да ће повећање цене струје неминовно довести до ланчаног поскупљења.
– Ко год има значајан удео струје у трошковима, повећаће цену производа или услуга. То ће поново пасти на леђа грађана. Директно кроз веће рачуне за струју, индиректно кроз поскупљење свега осталог – упозорава он.
Он додаје да су и ранија искуства показала да повећање цене струје подстиче раст инфлације, иако се званично унапред то често не призна.
– Касније се, у анализама, увек покаже да је баш у месецима када је струја поскупела дошло до раста инфлације – рекао је Гавриловић.
Очекује се договор, али све зависи од преговора
Закључујући, Бојан Станић наводи да остаје да се види да ли ће доћи до неког компромисног решења којим би се повећање цена струје ублажило или одложило.
– То је сада ствар преговора, али постоји нада да ће се изнаћи решење које неће угрозити ни ЕПС, ни привреду, ни грађане – закључује он.
БОНУС ВИДЕО: