Сањате о добро плаћеном послу у иностранству? Најбогатија земља Европе управо тражи раднике. Плате су импресивне, веће од 6.000 евра месечно – а пријатељски настројена политика према странцима чини селидбу лакшом него што можда мислите. Земља нуди стабилност, модерно радно окружење и висок квалитет живота. Многе понуде су доступне и без познавања сва три званична језика. Што је важно, држављанима ЕУ није потребна виза радна дозвола.
Најбогатија земља Европе тражи раднике
Земља са највишим БДП-ом по глави становника у Европи тражи раднике, нудећи просечну плату од 6.118 евра месечно и веома ниску стопу незапослености – свега 5,7%. На порталу ЕУРЕС тренутно је доступно више од 2.700 огласа за посао, од којих многи не захтевају високо образовање. Пресељење такође није компликовано – држављани земаља ЕУ не морају да ваде визу, а једина обавеза је пријављивање боравка након три месеца.
Ако тражите стабилан и добро плаћен посао уз висок квалитет живота, размислите о пресељењу у Луксембург. Ово мало, али богато европско краљевство, које се граничи са Француском, Белгијом и Немачком, једно је од најбољих места за живот и рад у Европи. Просечна годишња плата у Луксембургу износи 73.418 евра, што је око 6.118 евра месечно. Минимална зарада је 2.570,93 евра за неквалификоване раднике и 3.085,11 евра за квалификоване.
Ко се сматра квалификованим радником?
Квалификованим радником сматра се особа која испуњава бар један од критеријума прописаних националним законодавством – на пример, поседује одговарајући сертификат за обављање посла или има најмање десет година радног искуства у тој области.
Колико је скупо живети у Луксембургу?
Луксембург не привлачи само високом зарадом – овде је тешко остати без посла. Земља бележи најнижу стопу незапослености у еврозони – свега 5,7%. Уз то, упркос знатно вишим платама него у, на пример, Пољској, и радна недеља иде у корист запослених: док се у Пољској просечно ради 38,9 сати недељно, у Луксембургу је то 35,5 сати – што значи више слободног времена (иако та разлика није велика као у Данској, која има најкраћу радну недељу у Европи).
Треба, ипак, имати на уму да је живот у Луксембургу знатно скупљи него у многим другим земљама – према међународним индексима, трошкови живота су виши за око 40%. На пример, за стан од 85 квадрата у центру града може се плаћати и више од 2.500 евра месечно. Храна и превоз су такође скупљи, али у мањој мери него станарине. С друге стране, здравствена заштита и лекови су често доступнији захваљујући ефикасном јавном систему.
Упркос вишим трошковима, куповна моћ остаје врло добра. Просечна нето плата довољна је да покрије све месечне трошкове и остави простор за уштеду или улагање. За оне који живе и раде у Луксембургу то значи већи комфор, финансијску сигурност, више слободног времена и боље услове за мирно планирање будућности.
Који су послови тренутно доступни у Луксембургу?
На порталу ЕУРЕС тренутно има више од 2.700 огласа за посао у Луксембургу, који покривају различите профиле. Траже се и квалификовани радници и они без стручне спреме. У неким огласима се не тражи ни факултетска диплома нити познавање француског језика – иако знање језика свакако може бити велика предност.
Међу траженим занимањима су: механичари, електричари, вулканизери, водоинсталатери и зидари. Траже се и професионалци попут грађевинских техничара, инжењера за податке, техничара за одржавање станица и пејзажних архитеката.
БОНУС ВИДЕО: