У Подунавском управном округу у Смедереву, 25. јула 2025. године, боравила је висока делегација амбасаде Руске Федерације у Републици Србији, коју су чинили министар-саветник и заменик амбасадора Руске Федерације у Републици Србији Александар Конанихин и саветник амбасаде Руске Федерације у Републици Србији Михаил Генералов.
Делегацију је угостио начелник Подунавског управног округа, Родољуб Станимировић.
На званичном пријему у Подунавском управном округу присуствовали су члан Извршног одбора Српске напредне странке Марко Маловић, начелник Градске управе града Смедерева Горан Милентијевић са сарадницима, начелник Општинске управе Велика Плана Топлица Пинторовић са сарадницима, као и начелница Општинске управе Смедеревска Паланка Гордана Костић са сарадницима.
Догађају су присуствовали и начелници одељења и шефови одсека окружних подручних јединица ресорних министарстава и републичких инспектората са седиштем у Смедереву.
У име Стручне службе Подунавског управног округа, скупу је присуствовао и Бојан Милутинов, шеф Одсека за опште послове, док су међу присутнима били и Горан Павловић, директор Пољопривредне стручне и саветодавне службе Смедерево, као и Дејан Стошић, регионални директор ЈП „Пошта Србије“.
На самом почетку састанaка, присутни су минутом ћутања одали пошту жртвама трагичне несреће у којој је живот изгубио велики број путника. У име Подунавског управног округа и грађана које представља, начелник Родољуб Станимировић упутио је изразе дубоког саучешћа породицама настрадалих, председнику Руске Федерације и целом руском народу, уз поруку саосећања и солидарности:
„Нека почивају у миру.“
Теме састанака биле су усмерене на конкретне видове институционалне сарадње у различитим областима од заједничког интереса.
Посета је започета обиласком Саборног храма Светог Ђорђа у Смедереву, значајног духовног и културног споменика, у чијој унутрашњости се налазе фреске чувеног руског уметника Андреја Васиљевича Биценка. Делегацији се том приликом обратио старешина храма, јереј Јован Галечић, нагласивши дубоке духовне везе српског и руског народа и историјски значај самог храма.
Након тога, делегација је положила венце на спомен-обележје херојима Црвене армије у Лозовику – борцима који су дали своје животе за слободу и независност Југославије. Овај чин дубоког поштовања део је обележавања 80 година од победе у Великом Отаџбинском рату 1941–1945. и представља симбол трајног пријатељства и заједничке историје два народа у борби против фашизма.
Споменик се налази испред Основне школе „Радица Ранковић” у Лозовику, установе која ове године обележава 190 година постојања. Основана 1835. године, школа је позната по томе што се у њој од самог оснивања учи руски језик. У оквиру посете обављен је обилазак унутрашњости школе, укључујући и школски планетаријум – „Руски кутак”, посвећен неговању српско-руског пријатељства, који су раније посећивали руски космонаути и званичне делегације Амбасаде.
Том приликом одржан је и састанак са директором школе Сретеном Симићем и представницима Општине Велика Плана, на челу са председником општине Страхињом Павешковићем. Током састанка, свечано је уручено писмо намере о успостављању братских односа између Општине Велика Плана и једне од општина или градова у Руској Федерацији – као симболички и практични израз дубоке блискости и сарадње два братска народа.
Посета је закључена обиласком винарије „Радовановић“ у Крњеву, једне од најпознатијих у региону, где су гости имали прилику да се упознају са традицијом виноградарства, производњом врхунских вина и културним наслеђем овог краја.
Целокупна посета протекла је у духу пријатељства, узајамног поштовања и отворености за даље јачање сарадње у областима културе, образовања, духовности и институционалних односа.
БОНУС ВИДЕО: