Да ли млади од 24 године и даље могу да се сматрају тинејџерима? Према најновијем истраживању објављеном у сарадњи са Краљевском дечјом болницом у Лондону, одговор је — да.
Истраживање, које су пренели бројни медији укључујући и „Гардијан“, показује да традиционална дефиниција адолесценције више не одговара савременом начину живота. Научници сада предлажу да се период адолесценције прошири са досадашњег интервала од 10. до 19. године — све до 24. године живота.
Нове навике, нове генерације
Ова идеја није нова у научним круговима. Према подацима из истраживања објављеног у реномираном часопису Child Development, савремени млади у много мањој мери учествују у активностима које су некада биле повезиване са зрелошћу — као што су стицање возачке дозволе, повремени послови, први озбиљни изласци или самостално доношење животних одлука.
Анализа података око осам милиона младих у САД у периоду од 1976. до 2016. године показује да многе „одрасле“ активности млади данас одлажу за касније године. На пример, све мање средњошколаца има возачку дозволу по завршетку школе, што је пре две деценије било скоро правило.
Мање журбе, више телефона
Овакав тренд објашњава се комбинацијом економских и друштвених фактора. Економска несигурност, студентски дугови, нестабилно тржиште рада и продужење образовања утицали су на то да млади дуже остану у родитељском дому и одлажу самосталан живот.
Поред тога, све је већи утицај технологије. Са чак 75% тинејџера који имају паметне телефоне, велики део социјалног живота се одвија онлајн, што смањује потребу за физичким дружењем, изласцима, па чак и за романтичним везама у реалном свету.
Предности продужене младости
Иако ова појава може изазвати бригу код родитеља, психолози наглашавају и позитивне стране. Мање је нежељених трудноћа, мање се конзумира алкохол, а млади имају више времена да развију емоционалну зрелост и донесу кључне животне одлуке.
С обзиром на то да се просечан животни век продужава, логично је да се и младост, односно адолесценција, „развуче“. Истраживачи закључују да је нова дефиниција младости не само реална, већ и потребна — како би се боље разумеле потребе и изазови генерација које одрастају у 21. веку.