Ово предвиђају измене Закона о посебним условима за реализацију пројекта изградње станова за припаднике снага безбедности, које је Влада проследила Скупштини.
Стан и даље неће смети да се прода деценију од момента куповине, а власник који ово прекрши мораће држави да плати разлику између бенефициране и тржишне цене. У супротном, остаће без некретнине.
Ове мере донете су да би се спречиле злоупотребе станова купљених будзашто, јер је примећено да се они појављују на тржишту и у огласима за продају и издавање. Поједине војвођанске организације још пре годину и по упозоравале су на случајеве у Новом Саду, када су их поједини безбедњаци куповали за 500 евра по квадрату плус ПДВ, јер званично нису имали решено стамбено питање или су имали неодговарајући стан, а продавали, упркос забрани, за три до четири пута више.
Да ће се нешто мењати било је јасно после недавне изјаве председника државе Вучића, који је, причајући о изградњи 1.500 станова за EXPO, најавио да ће они по окончању овог догађаја бити намењени запсоленима у здравству, просвети, науци…
Како се наводи на сајту СВП (скраћеница за „Special purpose vehicle“, односно ентитет посебне намене), који је основала држава, у првој фази овог пројекта изграђено је 6.943 стана за припаднике снага безбедности у Београду, Врању, Нишу, Краљеву, Крагујевцу, Новом Саду и Сремској Митровици.
У новим изменама Закона стоји и да ће се забрана отуђења, давања у закуп, коришћења за обављање пословне делатности или уступање нечлановима породичног домаћинства, уписивати као забележба у катастру непокретности. Онима којима је већ уписана забрана отуђења на 10 година од дана уписа, ово ће бити допуњено осталим забранама на временски период докле траје и забрана отуђења (нпр. ако је остало још седам година, на толико се ставља забрана издавања).
Ако безбедњак поступи супротно овим одредбама, он исплаћује разлику између уговорене цене и тржишне вредности стана, а ако је не исплати у року од 90 дана од дана када га инвеститор изградње, тј. Републичка дирекција опомене, стичу се услови за раскид уговора о куповини.
Нове мере односе се и на пензионере који су стекли тај статус радећи у МУП, Војсци, БИА, Министарству одбране и Управи за извршење кривичних санкција, али и на борце или чланове породица палих бораца и ратне и мирнодопске војне инвалиде.
Запослени припадници снага безбедности који имају право на бенефицирану куповину стана, обавезни су да остану у радном односу у органу у којем су остварили право на куповину 10 година после закључења уговора, осим ако оду у пензију. Ако безбедњаку после закључења предуговора о куповини престане радни однос, а за 30 дана не заснује нови у неком од органа безбедности, предуговор се раскида. Ако му радни однос престане после закључења уговора, а за месец дана не заснује радни однос у другом безбедносном органу, мора да плати тржишну вредност некретнине или се раскида уговор и стан одузима.
Има ситуација и да нови власник стана премине. Ако се то деси до истека забране отуђења, наслеђује га члан породичног домаћинства, односно законски наследник, и он је дужан да о томе обавести инвеститора изградње, односно Дирекцију, па се закључује анекс уговора о куповини стана. Ако је смрт наступила пре закључења уговора, право на наставак поступка и куповину има само члан домаћинства преминулог.
Тржишну вредност стана утврђује судски вештак или овлашћени лиценцирани проценитељ, ког ангажује инвеститор, односно Дирекција. Они и контролишу коришћење ових станова једном годишње.