Оваква кривична дела се врше на самој улици где има највише гужве, пешачки прелаз, аутобуске станице
У последње време на улицама Београда мало-мало па неко буде оџепарен, а најчешће се крађе дешавају у градском превозу, али и у прометним улицама усред бела дана.
Само синоћ догодиле су се две крађе у Кнез Михаиловој улици и на Зеленом венцу. Џепароши су чак напали мушкарца који је покушао да спречи џепну крађу, те се поставља питање како да на време одреагујемо и заштитимо себе и своје ствари од џепароша.
Шеф Одсека за сузбијање џепних крађа Александар Митровић открио је да поред чињенице да постоје „критичне“ тачке у Београду где џепароши највише „вребају“ и истиче да је најважније ипак наше понашање.
– Они нас посматрају неко време и ако примете да не пазимо своје ствари довољно, постајемо потенцијалне жртве крађе. На пример, ако носимо ранац на леђима, када се и дешава највећи број крађа, или торбу не држимо испред себе, ако након разговора, мобилни телефон вратимо у спољашњих џеп…“, навео је Митровић неколико ситуација.
Оваква кривична дела се врше на самој улици где има највише гужве, пешачки прелаз, аутобуске станице…
Критичне тачке у Београду
– Калемегдан, Кнез Михаилова, Булевар краља Александра, стари земунски бувљак, потез код станице Франше Д’Епереа… то су места на којима грађани треба да буду обазривији, јер џепароша ту највише има – открио је Шеф Одсека за сузбијање џепних крађа Александар Митровић.
Према његовим речима, последњих година најкритичнија је Бокељска петља на Аутокоманди, тачније део где се силази на ауто-пут степеницама, као и код Ветеринарског факултета.
Где највише грешимо
Према његовим речима, највише грешимо како се понашамо у превозу, као и на свим јавним местима.
– Уколико разговарамо мобилним телефоном и уколико га вратимо у спољни џеп, извршилац ће да види, прво ће проценити која је вредност тог мобилног телефона, они су јако изоштрени, стално су на улици и знају да ли се исплати извршити лакше кривично дело – објашњава Шеф Одсека за сузбијање џепних крађа Александар Митровић и наставља:
– Ако носите телефон у задњем џепу ви их позивате да изврше кривично дело, ранчеви на леђима су такође погодни за извршење кривичног дела јер не осећамо само извршење. Све чешћи је случај да млађи, али чак и старији слушају музику у току кретања или вожње градским превозом што искључује чуло слуха – напомиње Митровић.
За крај истиче да извршиоци не могу да изврше кривично дело уколико имамо максималну пажњу према драгоценим предметима