Влада Републике Србије најавила је и почетком ове године програм доделе бесповратних средстава за куповину сеоских кућа са окућницом, са циљем да се заустави депопулација и оживе рурални крајеви. Овај пројекат вредан 750 милиона динара представља шансу за младе људе, брачне парове, самохране родитеље и појединце да започну ново поглавље живота у природи.
Програм је намењен пунолетним држављанима Србије млађим од 45 година, који могу по повољним условима да постану власници сеоске куће са окућницом – куће које долазе са двориштем и простором за економске активности, што пружа идеалне услове за оне који желе да се баве пољопривредом или другим руралним занимањима.
Општи циљ је смањење миграторних кретања која доводе до депопулације, али и подстицање младих да се врате на село.
Услови конкурисања
Првенствено, сви подносиоци пријаве морају бити млађи од 45 година. Програм признаје следеће категорије подносилаца:
1. Појединце који нису у брачној или ванбрачној заједници, нити су самохрани родитељи
2. Самохране родитеље, којима је поверено искључиво родитељско право
3. Брачне парове, односно супружнике у законској заједници
4. Ванбрачне партнере, што укључује мушкарца и жену који су у стабилној заједници, без законских препрека за брак
5. Свако ко испуњава ове критеријуме може конкурисати у сарадњи са локалном самоуправом на чијој се територији налази жељена некретнина.
Средства су намењена за куповину сеоске куће са окућницом. То значи да финансијска подршка не покрива опремање дома, адаптацију, плаћање пореза на имовину или друге административне трошкове. Максимални износ средстава који се може доделити износи 1.200.000 динара (око 10.245 евра), што је уједно и горња граница процењене вредности куће.
Тржишну вредност некретнине утврђује локална самоуправа, у сарадњи са надлежним органима или лиценцираним проценитељима. Процена мора бити темељна и обавља се уз учешће стручњака, попут грађевинских инжењера или архитеката.
Такође, услови за будуће власнике сеоских кућа су и да нису отуђили непокретност у претходних пет година од дана објављивања јавног конкурса, као и да нису стекли непокретности у претходних пет година изузев пољопривредног земљишта, да немају неизмирених, доспелих обавеза на рачунима јавних прихода, као и да нису у сродству са продавцем непокретности.
Када је реч о условима које треба да испуњава некретнина, између осталог неопходно је да постоје могућности за живот и становање, као и да се не налази у градским и општинским седиштима и приградским насељима. Објекат мора бити уписан у катастар непокретности на име продавца, као породична стамбена зграда, без терета. Не сме бити предмет судског спора, док вредност треба да буде у границама њене вредности на тржишту непокретности.
Подносиоци пријаве конкуришу уз пуну сарадњу са локалном самоуправом. Након што Министарство одобри средства, новац се уплаћује на рачун локалне самоуправе, која затим закључује уговор о продаји некретнине са продавцем. Овај уговор укључује и самог подносиоца, што гарантује правну сигурност за све стране.
Где се могу купити куће?
Програм обухвата сва насељена места у Србији, осим градских, општинских и приградских средишта. Циљ је оживљавање најудаљенијих и најугроженијих руралних средина. Министарство за бригу о селу ће расписати јавни конкурс за доделу бесповратних средстава за куповину сеоских кућа са окућницом, који ће бити објављен на званичној интернет страници Министарства (www.мбс.гов.рс), а пријаве ће се примати до утрошка предвиђених средстава, а најкасније до 1. новембра 2025. године.
Потребно је прецизно попунити образац и приложити сву неопходну документацију, а пријаве се могу послати препорученом поштом на адресу Министарства за бригу о селу (Булевар Михајла Пупина 2а, 11070 Нови Београд) или лично предати у писарници на истој адреси.
Важно је да се пријава достави у затвореној и запечаћеној коверти са назнаком: „Пријава на конкурс – за доделу бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом – НЕ ОТВАРАТИ.” На полеђини коверте обавезно треба навести пуно име и адресу пошиљалаца.
Формалну исправност пријава и испуњеност услова проверава посебна Комисија за оцену и контролу реализације пројекта, коју именује министар. Комисија анализира све пријаве, утврђује да ли кандидати испуњавају критеријуме и предлаже одлуке. Министар на основу предлога Комисије доноси коначну одлуку.
Средства се додељују по принципу редоследа пристиглих пријава, све док се буџетска средства за ову намену не утроше, а најкасније до 30. новембра 2025. године. Као дан подношења пријаве рачуна се датум када је пошиљка предата на шалтеру поште или у писарници Министарства.
Шта ако је пријава непотпуна?
Уколико недостаје неки од потребних докумената подносиоци ће добити обавештење путем е-поште, која је обавезан део пријавног обрасца. Кандидати имају рок од осам дана да допуне документацију. Уколико се то не учини у предвиђеном року, пријава ће бити одбачена.
Сваки подносилац може конкурисати само једном, осим у случајевима више силе или непредвиђених околности које су ван њихове контроле.
Бизнис.Курир.рс