Национално удружење пацијената „Алергија и ја“ саопштило је данас да ће, поводом Светског дана хроничне опструктивне болести плућа (ХОБП), организовати бесплатне прегледе плућа спирометријом у више градова широм Србије.
ХОБП је тренутно трец́и водец́и узрок смрти у свету и веома је распрострањена у општој популацији, посебно у земљама са ниским стандардом, саопштило је удружење „Алергија и ја“.
„Хронична опструктивна плућна болест је болест која се може спречити и лечити, а узрокује краткоћу даха, хроничну производњу секрета и кашаљ. Погађа 391 милион људи широм света, што је једнако популацији од 47 Њујорка, 44 Лондона, 10 Токија или 28 Рио Де Жанеира. Ипак, упркос огромној распрострањености, ова болест је недовољно приоритетна и неадекватно лечена у већини здравствених система широм света“, наводи се у саопштењу.
Додаје се да су процене да сваке године три милиона људи глобално умре усред последица хроничне опструктивне болести плућа и да се очекује повећање тог броја, због старења светске популације и континуиране изложености факторима ризика, попут лошег квалитета ваздуха и дуванског дима.
„Изложеност дуванском диму и другим токсичним честицама и гасовима које свакодневно удишемо су главни фактори ризика. Према подацима глобалне организације ГААПП, трошкови лечења болести до 2030. године порашће на чак 4,3 трилиона долара“, додаје се у саопштењу.
Председница удружења Снежана Шундић Вардић казала је да су током новембра обезбеђени бесплатни прегледи спирометријом широм Србије, с циљем да се подигне свест о овој болести и да се допринесе здрављу плућа.
Светски дан ХОБП је покренула Глобална иницијатива за хроничну опструктивну болест плућа (ГОЛД), чији је циљ подизање свести и представљање нових знања и иновативних терапијских стратегија за оболеле широм света.
Директор Клинике за пулмологију Клиничког центра Србије Михаило Степановић рекао је да смањење оптерећења популације ХОБП-ом захтева вишеслојни приступ у раду.
„Неопходно је увођење строжих прописа о квалитету ваздуха, кампање против пушења, као и побољшање приступа здравственим услугама, укључујући рану дијагнозу и савремени, свеобухвати терапијски план лечења. Јако су важне кампање за подизање свести о ХОБП, њеним факторима ризика и стратегијама превенције. Континуирана улагања у истраживање ради разумевања генетских и еколошких фактора који доприносе ХОБП отвара пут за иновативне третмане и превентивне мере. ХОБП је превентабилна и управљива болест, а ипак сваке године односи милионе живота. Применом ефикасних здравствених стратегија, могућа је боља превенција у појави новоболелих од ХОБП као и побољшање квалитета живота оболелих“, казао је Стјепановић.
Из удружења пацијената „Алергија и ја“ апелују да пружаоци услуга и доносиоци политика заједнички раде на побољшању приступа спирометрији и заговарају њену употребу као општи маркер здравља у свим фазама живота.
пензионисани.рс