Ове године Црни петак је 29. новембра, али су многи, пре свега продавнице у трговачким центрима, али и многе друге, ову акцију продужиле на цео тај викенд. Уз то, много је и оних чије су акцију блек фрајдеј већ започеле па се куповина уз попусте нуди цео овај месец.
Блек фрајдеј је прилика да се за мање пара купи више производа, без обзира о којима је реч јер је понуда изузетно добра и продају се готово све врсте робе – од телефона, телевизора, беле технике, намештаја, одеће, обуће, кућних апарата… Пошто ова акција постоји већ дуже времена у Србији и трговци и купци се унапред припремају – једни да својом понудом привуку купце, а купци обилазе радње, разгледају понуду, бележе цене како би пазарили у правом тренутку и по најповољнијим ценама.
Ипак, важно је да се приликом куповине на Црни петак све добро испланира, направи списак онога што је потребно и тако избегне куповина онога што није неопходно. Ако се то не уради, може се десити да се купи и оно што није баш потребно и да се потроши више новца него што га има. Многи купци указују да је пре него што стигне Црни петак потребно обићи продавнице у којима се продаје роба коју неко намерава да купи – како би се поуздано знало да ли су цене снижене. Јер, много је трговаца који, заправо, цене или не снижавају или их снизе мало, иако су у излозима истакнута знатна снижења.
Попусти важе и за онлајн куповину
Акције током Црног петка важе и за онлајн куповину, а када се тако купује потребно је добро водити рачуна како би се избегла евентуална превара. Наиме, уочи Црног петка интернет трговине за купце припремају ниже цене и посебне понуде и то је већ сад стартовало, али треба бити јако опрезан.
Зато је, указује Марко Драгић, важно куповати у онлајн трговинама које су регистроване у Србији, онима чији се рад и пословање може проверити, које имају рецензије, пре свега позитивне, односно добро проверити све пре него што се плати.
По речима правног саветника у Удржењу за заштиту потрошача Војводине Марка Драгића, јако је важно да се пре куповине добро провере/упореде цене и да купци добро размисле шта им је потребно. Он истиче да Црни петак јесте заживео у Србији и да је та акција корисна и за продавце и за купце, али да треба добро водити рачуна да ли су попусти прави.
– У току акције Црни петак снижења има, али она нису ни близу онима у САД и у Европи – каже Драгић. – Код нас се, неретко, дешава да у периоду који предходи овој акцији у трговинама повећају цене, а потом иду наниже, тако да се, заправо, роба продаје по цени која је важила пре снижења. Наравно, има трговаца и трговинских ланаца који поштују правила игре, односно не обмањују купце. Да ли је снижења било или није не може се утврдити јер нема посебне контроле, али се купци могу обратити тржишној инспекцији која то може да урадити. Сигурно је да би тржишна инспекција требало да има веће учешће у периоду пред Црни петак јер би се конктролисала промена цене и на тај начин било јасно да ли има махинација или не. Како би купци били сигурни да ли је било промена цене, да ли попуста има и у ком проценту саветујем да се прате цене пре Црног петка и да се слика колико је нешто коштало јер је то прави доказ.
Он указује да је проценат снижења цена и време трајања акције део пословне политике сваког трговца, да попусти током Црног петка важе за све врсте робе, али да се у Србији највише купују бела техника, одећа и обућа.
– Купци треба да знају да су приликом куповине заштићена сва њихова права која су регулисана Законом о зашити потрошача, осим у случају ако неко свесно и на своју одговорност купи полован производ јер је тада гарантни рок годину дана – каже Драгић.