– Килограм живе мера товљеника сада се креће од 190 до 200 динара са ПДВ-ом, док су мало јефтинији у земљама у окружењу, као и у ЕУ, посебно Шпанији, одакле највише увозимо свињског меса за домаћу потрошњу – казао је за Дневник велики фармер из Лаћарка у Срему Бора Шуљманац.
– Утовљене свиње већ дуже време јефтиније су у Европи него овде, али такве инотржишне прилике нису навеле домаће фармере да смање трошкове производње да би се приближили по цени товљеника страним фармерима. Зато сада кланичари неће да купују наше товљенике, пошто их напољу плаћају по мало нижим цемама, увозе свињетину и остварују профит, док у месарама цене нису знатније ниже. Додуше, свињско месо је мало појефтинило од јануара, али су товљеници јефтинији од половине децембра прошле године.
Треба дозволити увоз генетски модификоване сојине сачме јер у Шпанији, одакле највише стиже свињетине на домаће трпезе, свиње једу генетски модификовану сојину сачму, па нема разлога да се она не користи и у домаћем тову
Једини излаз за овакве неприлике у домаћем свињогојству Шуљманац види да се дозволи увоз прасади из Данске, где су јефтинији, како би домаћи фармери могли бити конкурентни са европским тржиштем.
– Министарство пољопривреде забранило је увоз стоке због појаве заразне вирусне болести слинавке и шапа у Немачкој, а ми смо пре те забране куповали прасади од 30 килограма из Данске за 8.000 и 9.000 динара. Сада када је увоз забрањен, килограм живе мере прасади код нас кошта 450 динара без ПДВ-а и са том ценом нисмо конкуретни на страном тржишту.
Казао је и да би требало дозволити увоз генетски модификоване сојине сачмејер је она носилац производње у исхрани товљеника. – Генетски модификована сојима сачма јефтинија је од природне а није утврђено да је штетна за људе. Осим тога, свиње из Шпаније, одакле највише стиже свињетине на домаће трпезе, једу генетски модификовану сојину сачму па нема разлога да се она не користи и у домаћем тову.
Килограм бута од 490 до 890 динара
У великим трговинским ланцима разлика у ценама меса је велика. Килограм бута кошта од 490 до 890, плећке без костију од 550 до 840 динара, свињског врата са костима од 400 до 640 динара, а свињског кареа без костију од 800 до 1.000 динара.
Зоран Матијевић из Индустрије меса „Матијевић”, највећег произвођача меса и месних прерађевина у Србији, истакао је да са садашњом ценом живе ваге од 170 динара без ПДВ-а, односно 187 динара са порезом на додату вредност могу уклопити само фармери који имају добру генетику свиња и заокружен процес производње, док остали немају рачуна да се баве товом.
– Тренутно је код нас цена живе ваге мало нижа него на страном тржишту, али свиња немамо довољно за домаћу потрошњу. Товљачима би требали подстицаји, али да они буду равномерно распоређени фармама у односу на број грла. Не би требало подстицати само мале и средње товљаче, већ и велике, које и најбрже могу допринети увећању броја товљеника и смањити увоз.
У односу на исти период лане, Зоран Матијевић је казао да су товљеници јефтинији за 30 посто, колико је и цена свињетине нижа.
Дневник