Početna » Човечанство ће исцрпети природне ресурсе Земље до јула 2025. године

Човечанство ће исцрпети природне ресурсе Земље до јула 2025. године

Овог четвртка (24. јула) човечанство ће потрошити све природне ресурсе Земље до 2025. године, објавила је Глобална мрежа отиска (GFN).

GFN сваке године израчунава такозвано еколошко прекорачење и објављује Светски дан прекорачења Планете Земље. „Ово је показатељ да наше тренутно економско и потрошачко понашање превише оптерећује Земљу и угрожава нашу будућност, а овај проблем постаје све акутнији“, саопштила је еколошка организација WWF.

Према WWF-у, 24. јул означава тренутак када човечанство – са еколошке тачке гледишта – ове године живи изнад својих могућности и делује на штету будућих генерација. Према Немачкој унији за заштиту животне средине и природе (BUND), од данас људи полажу право на више обрадивог земљишта, пашњака, риболовних подручја и шума до краја године него што су еколози предвиђали. Поред тога, у атмосферу се емитује много више CO2 него што шуме и океани могу да апсорбују.

Немачка наноси више штете планети него већина земаља
БУНД слави Дан прекорачења плана за животну средину Земље уз неке прилично непријатне закључке: „Сечемо превише дрвећа, производимо превише меса и исушујемо превише земљишта. Индустријалне земље попут Немачке живе изнад својих могућности и тиме уништавају природне ресурсе“, кажу еколози.

Када би цео свет користио природу као што то чини Немачка, Дан прекорачења потрошње ресурса на Земљи би се већ славио 3. маја, израчунали су стручњаци GFN-а. Зато је БУНД позвао савезну владу да „предузме хитне мере како би значајно смањила потрошњу ресурса“.

Председник БУНД-а Олаф Брант је нагласио: „Користимо наше природне ресурсе као да сутра не постоји. Прекомерно користимо воду, земљиште и шуме. Катастрофалне последице наше економске активности – обилне кише, поплаве и суше – постају све очигледније широм света, укључујући и нашу земљу.“ Систем у којем човечанство живи све брже се приближава својим границама, закључио је Брант.

Од раних 1970-их, када је Дан прекорачења Земље обично падао крајем децембра, алармантни датум се померао све раније и раније у календару.

Како се овај проблем може решити?
Према речима председника БУНД-а, постоји много приступа. „Са све софистициранијим системима за вишекратну употребу, користимо мање амбалаже и пластике, а практичан дизајн повећава век трајања наших електронских уређаја и олакшава њихову поправку“, објаснио је Брандт.

Глобална мрежа отиска је такође предложила неколико мера, од којих би свака могла да одложи Дан прекорачења Земље сваке године. Ево оних:

* Повећање цене емисије CO2 за око 95 евра по тони (тренутно 25 евра по тони у Немачкој) одложило би Дан прекорачења Земље за 63 календарска дана;
* Повећање коришћења обновљивих извора енергије тако да се 75% електричне енергије производи из њих (тренутно 39% на глобалном нивоу) одложило би дан за 26 дана;
* Преполовљење броја путовања аутомобилом од стране људи одложило би дан за додатних 13 дана;
* Преполовљење количине бацане хране од стране људи одложило би дан за 13 дана.

Како се израчунава Дан прекорачења Земље
GFN израчунава Дан прекорачења емисије Земље тако што прво испитује колико је природних ресурса потребно за производњу хране, дрвне грађе, апсорпцију угљен-диоксида и изградњу инфраструктуре попут путева и зграда. Затим упоређује ове податке са способношћу Земљиних екосистема да обнове ове ресурсе и апсорбују отпад и емисије. Као и процене бруто домаћег производа различитих економија, ове процене нису тачне. Резултати из претходних година се прилагођавају годишње на основу нових података, што може довести до ретроспективних промена датума било ког датог Дана прекорачења емисије Земље.

БОНУС ВИДЕО:

You may also like