Крај прошле године многе грађане непријатно су изненадиле опомене које су стигле од Пореске управе, на име измирења пореског дуга за оружје, за које је већина њих тврдила да одавно није у њиховом власништву или су дуговања већ регулисали.
Према саопштењу Пореске управе МУП из новембра 2024. године, „након обраде и филтрирања достављених података из Министарства унутрашњих послова, извршен је масовни обрачун пореза на регистровано оружје за 2024. годину“, што се поклопило са тврдњама грађана када су им опомене стигле на кућне адресе.
Са овим се сусрео и један грађанин, који је добио опомену због пореза од 130.000 динара за пиштољ који је продао у септембру 1998. године, за шта је, каже, добио потврду од Министарства унутрашњих послова.
Опомене попут ове стигле су на адресе још неколико суграђана, који су нам се јавили, а иако су добили савет да са потврдом о плаћеном порезу или, у другом случају, да оружје није у њиховом власништву, за почетак оду у надлежне институције.
Према закону, нема могућности да се наплата спроведе, нарочито не преко извршитеља, а чак и да се преда извршитељу да покрене поступак, потребно је само изјавити приговор застарелости и доставити потврду из МУП-а. Након тога, поступак се трајно обуставља, сазнаје се.
Овим поводом смо се обратили адвокату, како бисмо сазнали шта грађани могу да раде уколико нису сачували потврду, у овом случају, о продаји оружја.
– Ту би могао да се истиче приговор застарелости, за почетак. Рецимо да би прва адреса том лицу могла да буде орган који је обавио пренос, ту би требало да се чувају докази о продаји – рекао је адвокат Лазар Борозан и додао да адвокати пресуде од клијената, рецимо, имају обавезу трајно да чувају.
У случају покретања судског или правног спора, објаснио нам је да би лице могло да тражи увид у документацију тог органа где је процедура рађена, а ако евентуално орган нема папир могло би и саслушањем странака да се то реши.
– Има начина за одбрану чак и ако лице нема потврду – додао је адвокат.
Према подацима доступним јавности, Министарство унутрашњих послова сваког 1. и 15. у месецу достављају Пореској управи податке о власницима оружја које подлеже опорезивању.
Опомене слали крајем прошле године
Пореским обвезницима пореза на регистровано оружје у децембру 2024. уручене су опомене за плаћање пореза, са стањем на дан 16. 10. 2024. Опомена за плаћање пореза је документ који Пореска управа шаље пореском обвезнику који, у целости или делимично, није о доспелости платио порез или споредно пореско давање. У опоменама се исказује стање евидентираног пореског дуга на одређени дан.
Из Пореске управе, објаснили су да се порез на регистровано оружје плаћа сходно одредбама Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара, за сваку календарску годину.
– Регистровано оружје, јесте оружје за које је надлежни орган издао исправу (оружни лист, односно дозволу и сл.) за држање, или за држање и ношење оружја, или за ношење оружја, у складу са законом којим се уређује оружје и муниција. Пореска управа решењем утврђује порез на регистровано оружје искључиво на основу електронске базе података коју јој доставља републички орган надлежан за унутрашње послове који је издао исправу о регистровању оружја – наводи се у одговору за наш портал.
Сваки порески обвезник који има примедбу на достављену опомену за плаћање пореза на регистровано оружје потребно је да се обрати путем електронске поште или писменим поднеском Сектору за издвојене активности Пореске управе Републике Србије, надлежним за утврђивање пореза на регистровано оружје.
Како су објаснили, надлежни порески орган ће у сваком конкретном случају, на основу достављених примедби извршити усаглашавање података и утврдити тачно чињенично стање по основу пореза на регистровано оружје и у складу са законском прописима предузети мере из своје надлежности.
– Код сваког пореског обвезника код кога се након извршеног усаглашавања стања пореског дуга утврди неосновано задужење, исто ће бити отписано – поручују из Пореске управе.
Да ли порески дугови застаревају?
Право Пореске управе да утврди порез застарева након пет година, рачунајући од дана када је застарелост почела. Тај рок застарелости почиње да тече од првог дана године која следи након године у којој је требало донети одлуку о порезу.
Слично томе, право Пореске управе да наплати порез такође застарева за пет година, али рок застарелости се рачуна од првог дана године која долази после године у којој је обавеза плаћања пореза настала. Рок застарелости се прекида уколико Пореска управа предузме било какве мере ради утврђивања или наплате пореза. Када дође до прекида, застарелост почиње поново да се рачуна од почетка.
(Мондо)