Читатељка из Зрењанина на време се распитује како ће остварити пензију с обзиром да тренутно ради у другој држави, а радила је у Србији.
Радим као медицинска сестра у Словенији већ три године, као држављанка Србије. Пре тога сам 14 година исти посао радила у Србији, наводи она.
Каже како намерава да и даље ради у Словенији, а кад заврши радни век да се врати у Србију па је занима да ли може да споји стаж из Србије и Словеније и да прима једну пензију.
Права из пензијског и инвалидског осигурања по међународним уговорима остварују осигураници који су навршили део стажа у Републици Србији, а део стажа у другој држави с којом је Република Србија потписала и примењује уговор о социјалном осигурању, с тим што се права остварују по националним законима који важе у свакој од тих држава.
У случајевима да подносилац захтева испуњава услове за признавање права на пензију само на основу стажа навршеног у Републици Србији, односно уколико има најмање 15 година стажа осигурања за које су плаћени доприноси, утврђује се право на самосталну пензију.
Уколико подносилац захтева нема довољно стажа у Републици Србији за самосталну пензију, да би му било признато право на пензију домаћи стаж се сабира са стажом осигурања навршеним у држави уговорници и утврђује се право на такозвани сразмерни део пензије, с тим што свака држава исплаћује пензију само за део стажа који је навршен у тој држави.
Тачније речено, Фонд ПИО исплаћује пензију само на основу стажа који је навршен по прописима Републике Србије, док за стаж остварен у другој држави пензију исплаћује носилац пензијског и инвалидског осигурања те државе.
Захтев за остваривање права за грађане који имају пребивалиште у Србији подноси се Фонду ПИО, а Фонд, у име подносиоца захтева, покреће поступак остваривања права у другој држави.
Еспресо