Стаж осигурања: Да ли су уплаћени доприноси кључни за право на пензију?
Одговор на питање шта чини трајање стажа, да ли су то године проведене на послу или оно што је покривено уплаћеним доприносима за пензијско и инвалидско осигурање, постаје све битније питање пред одлазак у пензију. Истраживања показују да је значајан број грађана уочи пензије суочен с открићем да њихов стаж можда није онакав каквим су га замислили.
Стаж осигурања зависи од уплата доприноса
Стаж осигурања рачуна се искључиво на основу уплаћених доприноса за пензијско и инвалидско осигурање. То значи да формално запослење не гарантује да је целокупан период рада покривен стажом. Многи тек приликом подношења захтева за пензију схвате да постоје прекиди због неплаћених доприноса.
Када стаж може бити краћи од периода запослења?
Ако послодавац није редовно уплаћивао доприносе, стаж може бити краћи од времена проведеног на раду. У таквим случајевима потребно је контактирати послодавца или Фонд ПИО како би се грешке исправиле. У пензијском фонду објашњавају да је за овај „раскорак” крив послодавац. Било због тога што није уплатио допринос или није поднео пријаву о трајању стажа, могуће је да у појединим годинама стаж буде краћи од очекиваног, календарског. У тим ситуацијама осигуранику преостаје једино да контактира послодавца и затражи да се неодговарајући подаци коригују. У случају да се овакви пропусти уоче у поступку доношења решења о пензији, онда се те корекције траже по службеној дужности од стране овлашћених радника фонда.
Утицај уговора о делу и привремених послова
Привремени и повремени послови: Стаж се рачуна на основу пријављеног трајања рада. За осигуранике који раде по овом основу предаје се познати М-4 образац за сваку календарску годину у ком се наводи трајање стажа.
Уговор о делу: Стаж не зависи од броја радних дана, већ од износа уплаћених доприноса. Веће накнаде могу обезбедити пун стаж иако је ангажовање трајало краће. Када послодавци уплаћују доприносе за пензијско и инвалидско осигурање, пријава коју сачињавају садржи само податке о исплаћеној новчаној накнади и износу плаћеног доприноса. Трајање стажа није део пријаве М-УН која се предаје за уговор о делу, наглашавају у Фонду ПИО. Да би се стаж обрачунао, потребно је да се од пензијског фонда затражи његов упис.
Примери из праксе
Уговори о делу могу да буду веома различити. Примера ради, грађевински инжењер може бити ангажован по уговору да изради пројекат за један објекат или ИТ стручњак да развије софтвер за одређену намену. Накнада за то може да буде изузетно висока и да буде довољна да „покрије” целу календарску годину, иако је фактичко ангажовање трајало само један или неколико дана. Да би се одредило трајање стажа, веома је значајан начин на који је послодавац пријавио ангажовано лице на осигурање.
Исто тако, послодавац може да ангажује неко лице да по потреби у неколико календарских година одржи стручна предавања. За свако предавање исплати том лицу накнаду која је релативно висока. Уколико је збир накнада у једној години виши од најниже годишње основице – стаж осигурања у календарској години може да траје и свих 12 месеци, иако је то лице одржало само неколико предавања.
Дакле, за разлику од уговора о привременим и повременим пословима, код којих стаж по правилу траје краће од календарског трајања уговора, код уговора о делу је ситуација врло често супротна и за радника повољнија.
Како проверити свој стаж?
Грађани могу увидом у евиденцију Фонда ПИО проверити да ли су доприноси уредно уплаћени. Проверу могу извршити путем електронског сервиса Фонда ПИО, лично у филијалама или преко еУправе. Ово је нарочито важно за оне који су радили на привременим пословима или по уговору о делу. Правовремена провера може спречити непријатна изненађења приликом одласка у пензију.
Најважнији савет је – држите се података који за вас постоје у матичној евиденцији, а не датума почетка и краја уговора.