Из Министарства истичу да су производња и промет производа животињског порекла под надзором Управе за ветерину.
„Увоз наведених пошиљака одобрава се из објеката који испуњавају прописане услове, који су одобрени или регистровани у ЕУ и који су под контролом надлежног органа. Пошиљке које се увозе или су у провозу морају да буду без заразних болести, које се обавезно пријављују, те обележене на прописан начин и у зависности од природе заразне болести и могућег ризика не могу потицати са газдинства, подручја, односно државе извознице, нити бити у провозу кроз подручје или државу у којој постоји заразна болест која се обавезно пријављује“, наводи се у саопштењу.
Додаје се и да увезене пошиљке морају да буду безбедне по здравље људи, да имају издату оригиналну Међународну ветеринарску потврду, као и решење о утврђивању ветеринарско-санитарних услова за увоз или за провоз, али и да буду обележене тако да је могуће утврдити порекло пошиљке.
„Обавештавамо јавност и о томе да приликом увоза или превоза пошиљке подлежу ветеринарско-санитарној контроли на граничном прелазу. Гранични ветеринарски инспектор дозвољава улазак пошиљке до одређеног одредишта у Републици и ако је тако назначено у заједничком ветеринарском улазном документу, забрањује промет пошиљке до добијања налаза овлашћене лабораторије којим се потврђује безбедност пошиљке по здравље животиња и људи“, додаје се у саопштењу.
Уколико се приликом прегледа утврди да пошиљка није безбедна за исхрану људи и животиња, забрањује се њен промет и врши се нешкодљиво уништавање пошиљке или њен повраћај у земљу извозницу.
„Закон о безбедности хране обавезује субјекте у пословању са храном, укључујући увознике, продајне објекте, прерађиваче, превознике и друге, да као одговорни субјекти обезбеде следљивост којом се мора доказати порекло сваког производа или сировине, било да је домаћег или увозног порекла, а ветеринарска инспекција врши стални надзор по питању следљивости и поштовања Правилника о декларисању производа. У случају када би дошло до овакве врсте обмане, постоје јасне казнене одредбе за такве субјекте“, наводи се у саопштењу.
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Мартиновић позвао је опозиционе политичаре да престану са плашењем грађана изношењем неистина и поручио да су држави здравље, безбедност и добробит грађана увек на првом месту, као и да Министарство неће дозволити да то буде угрожено.
Раније данас народни посланик Србија центра – СРЦЕ и члан Одбора за пољопривреду Народне Скупштине Слободан Илић затражио је од министра Мартиновића да одговори на питање да ли се у појединим кланицама у Србији увезено месо пакује и продаје као домаће.
Илић је изнео тврдњу да Србија „увози огромне количине меса, које завршава у малопродајним објектима широм Србије“, чиме се, како каже, обарају цене домаћег меса.